Visitkort: MONCHAMP HOLDING ApS, CVR 26896207, Udlejning af erhvervsejendomme, Charlottenlund, NORMAL
Visitkort for MONCHAMP HOLDING ApS (CVR 26896207) - genereret af CVRcheck.dk

MONCHAMP HOLDING ApS

CVR: 26896207 NORMAL

Anpartsselskab · Udlejning af erhvervsejendomme · Rådhusvej 49, 2920 Charlottenlund · 1 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Udlejning af erhvervsejendomme
Adresse
Rådhusvej 49, 2920 Charlottenlund
Ansatte
1 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
125.000 DKK
Stiftet
2002-11-15 (24 år siden)
Kommune
GENTOFTE
Region
Region Hovedstaden

Om MONCHAMP HOLDING ApS

MONCHAMP HOLDING ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 26896207 beliggende på Rådhusvej 49 i 2920 Charlottenlund (GENTOFTE Kommune). Virksomheden opererer inden for "Udlejning af erhvervsejendomme" (branchekode 682040). MONCHAMP HOLDING ApS blev stiftet den 2002-11-15 og har dermed eksisteret i over 24 år. Med 1 ansatte klassificeres MONCHAMP HOLDING ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 125.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for MONCHAMP HOLDING ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
53
Stabilitets-Score
Moderat
85
Aktivitets-Score
Fremragende

Vurdering af MONCHAMP HOLDING ApS

MONCHAMP HOLDING ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 53/100 (moderat), med en egenkapital på 125.000 kr.. Aktivitets-scoren er 85/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af MONCHAMP HOLDING ApS

MONCHAMP HOLDING ApS er en Charlottenlund-baseret Anpartsselskab med fokus på Udlejning af erhvervsejendomme. Siden stiftelsen for 23 år siden har virksomheden vist evne til at tilpasse sig. 1 medarbejdere danner grundlaget for MONCHAMP HOLDING ApSs daglige operationer. Regnskabet viser et underskud på 1.371.668 kr.. Den positive egenkapital på 125.000 kr. demonstrerer finansiel styrke. Deres tilstedeværelse i Charlottenlund understreger en lokal forankring kombineret med professionel drift. For MONCHAMP HOLDING ApS i Charlottenlund ligger der en stor mulighed i at udforske nye segmenter, såsom fleksible kontorløsninger eller specialiserede logistikejendomme, drevet af e-handelens vækst. Med et fokus på strategiske beliggenheder og moderne faciliteter sikrer MONCHAMP HOLDING ApS i Charlottenlund at deres lejere får optimale rammer for deres forretning.

Forretningsindsigt

Branchen 'Udlejning af erhvervsejendomme' (kode 682040) omfatter et bredt spektrum af virksomheder, der fokuserer på udlejning af fast ejendom til erhvervsmæssige formål. Dette inkluderer kontorbygninger, butikslokaler, lager- og logistikfaciliteter, produktionshaller samt specialiserede erhvervsparker. Kernen i virksomhedernes aktiviteter er at eje, administrere og udleje erhvervsejendomme, hvilket ofte indebærer vedligeholdelse, udvikling og tilpasning af lokalerne efter lejernes behov. Kunder

Risikovurdering

23 års drift viser virksomhedens holdbarhed. Soliditetsgraden på 1.2% viser virksomhedens kapitalforhold. Underskuddet tilføjer et risikoelement for kreditorer og partnere.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
-1.371.668 kr.
Egenkapital
125.000 kr.
Aktiver
10.531.568 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1009563845MONCHAMP HOLDING ApSRådhusvej 49, 2920, CharlottenlundUdlejning af erhvervsejendomme

Ofte stillede spørgsmål om MONCHAMP HOLDING ApS

Hvor mange ansatte har MONCHAMP HOLDING ApS?
Ifølge CVR-registeret har MONCHAMP HOLDING ApS 1 registrerede medarbejdere.
Hvor gammel er MONCHAMP HOLDING ApS?
Med 23 års levetid har MONCHAMP HOLDING ApS opereret siden 2002-11-15.
Hvordan arbejder MONCHAMP HOLDING ApS med bæredygtighed i deres ejendomme?
Bæredygtighed er et stigende fokusområde. MONCHAMP HOLDING ApS kan implementere tiltag som energieffektive løsninger, affaldssortering og grønne certificeringer for at reducere miljøpåvirkningen af deres ejendomme og tilbyde mere bæredygtige lejemål i Charlottenlund.
Hvad er MONCHAMP HOLDING ApSs seneste regnskab?
Det seneste regnskab er fra 2025. Resultatet var -1.371.668 kr..
Hvad laver MONCHAMP HOLDING ApS?
MONCHAMP HOLDING ApS opererer inden for Udlejning af erhvervsejendomme (branchekode 682040) fra sin base i Charlottenlund.
Er MONCHAMP HOLDING ApS en aktiv virksomhed?
MONCHAMP HOLDING ApS har CVR-status "NORMAL". Det betyder, at virksomheden er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvor holder MONCHAMP HOLDING ApS til?
Virksomheden er med domicil i Charlottenlund, GENTOFTE.
Hvad gør MONCHAMP HOLDING ApS unik i forhold til andre udlejere i Charlottenlund?
MONCHAMP HOLDING ApS adskiller sig ofte gennem en kombination af faktorer som en stærk lokal forankring, en portefølje af moderne og velholdte ejendomme, samt en personlig og effektiv ejendomsadministration, der prioriterer lejertilfredshed.
Er MONCHAMP HOLDING ApS aktivt?
Ja, MONCHAMP HOLDING ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2002.
Hvad er CVR-nummeret for MONCHAMP HOLDING ApS?
MONCHAMP HOLDING ApS har CVR-nummer 26896207 og er registreret i Charlottenlund. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer MONCHAMP HOLDING ApS?
Victor Monchamp ejer MONCHAMP HOLDING ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Udlejning af erhvervsejendomme

PVN HOLDING A/S

CVR 15808292 · Sunds · 1082 ansatte

Ørsted Real Estate A/S

CVR 35208534 · Fredericia · 1000 ansatte

AudioNord Group A/S

CVR 43222899 · Tilst · 335 ansatte

Øster Holding 2017 A/S

CVR 38396420 · Nørre Aaby · 199 ansatte

FENRISULVEN HOLDING ApS

CVR 26175488 · Gadstrup · 193 ansatte

EJENDOMSFONDEN MÆNDENES HJEM

CVR 53252915 · København V · 189 ansatte

CITYHUS BG ApS

CVR 75172028 · Nykøbing F · 1 ansatte

GREVE EJENDOMSUDLEJNING A/S

CVR 75170416 · Greve

AAGE DAMGAARD ApS

CVR 75148712 · Herning

GEDEVAD. IKAST ApS

CVR 75145810 · Ikast · 2 ansatte

Andre virksomheder i Charlottenlund

G.R. HOLDING ApS

CVR 34710104 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Sejer-Holding ApS

CVR 32262473 · Ikke-finansielle holdingselskaber

BKGCA900 A/S

CVR 43705849 · Ikke-finansielle holdingselskaber

TMJ Investment A/S

CVR 43298283 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Bisca Investment A/S

CVR 44584263 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Hans Hellstrøm Henningsen Holding ApS

CVR 40730885 · Ikke-finansielle holdingselskaber

B&F Holding ApS

CVR 45743365 · Ikke-finansielle holdingselskaber

MBSQ Holding ApS

CVR 45740471 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Proreum Site I ApS

CVR 45725340 · Opførelse af bygninger

Proreum Site II ApS

CVR 45725332 · Opførelse af bygninger

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

SØREN HORUP HOLDING ApS

CVR 31745179 · Skødstrup · 1 ansatte

Aros Isolering Fyn ApS

CVR 45910253 · Odense S · 2 ansatte

Se MONCHAMP HOLDING ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Charlottenlund

Se alle i branchen Udlejning af erhvervsejendomme

Kan du stole på MONCHAMP HOLDING ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med MONCHAMP HOLDING ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

MONCHAMP HOLDING ApS i kontekst

MONCHAMP HOLDING ApS er en etableret aktør med 24 års dokumenteret drift inden for branchen Udlejning af erhvervsejendomme, med hjemsted i Charlottenlund. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 26896207, stiftet i 2002. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

MONCHAMP HOLDING ApS opererer i branchen "Udlejning af erhvervsejendomme", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Udlejning af erhvervsejendomme for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Charlottenlund, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Charlottenlund for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for MONCHAMP HOLDING ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret MONCHAMP HOLDING ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.