Visitkort: MT Bundsgaard Holding ApS, CVR 40511318, Ikke-finansielle holdingselskaber, Vanløse, NORMAL
Visitkort for MT Bundsgaard Holding ApS (CVR 40511318) - genereret af CVRcheck.dk

MT Bundsgaard Holding ApS

CVR: 40511318 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Bobakken 23, 2720 Vanløse

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Bobakken 23, 2720 Vanløse
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2019-05-10 (7 år siden)
Kommune
KØBENHAVN
Region
Region Hovedstaden

Om MT Bundsgaard Holding ApS

MT Bundsgaard Holding ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 40511318 beliggende på Bobakken 23 i 2720 Vanløse (KØBENHAVN Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). MT Bundsgaard Holding ApS blev stiftet den 2019-05-10 og har dermed eksisteret i over 7 år. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for MT Bundsgaard Holding ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
45
Stabilitets-Score
Moderat
65
Aktivitets-Score
God

Vurdering af MT Bundsgaard Holding ApS

MT Bundsgaard Holding ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 45/100 (moderat), med en egenkapital på 6.864 kr.. Aktivitets-scoren er 65/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af MT Bundsgaard Holding ApS

MT Bundsgaard Holding ApS er en virksomhed med base i Vanløse, der har aktiviteter inden for Ikke-finansielle holdingselskaber. Siden stiftelsen for 7 år siden er virksomheden vokset ud af opstartsfasen. Som holdingselskab offentliggør MT Bundsgaard Holding ApS muligvis kun koncernregnskab via moderselskabet. En særlig mulighed for MT Bundsgaard Holding ApS ligger i at udnytte den akkumulerede kapital til yderligere investeringer i nye teknologier eller markeder. Med base i Vanløse og en historie på 7 år, har MT Bundsgaard Holding ApS etableret sig som en nøglespiller i at optimere værdien af sine datterselskaber. Selvom virksomheden har uoplyst antal ansatte, er dens indflydelse på de underliggende operationelle virksomheder betydelig, og den bidrager til at skabe en stærk og stabil forretningsplatform.

Forretningsindsigt

Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden for forskellige brancher. Formålet er ofte at skabe en effektiv ejerskabsstruktur, minimere risiko, op

Risikovurdering

Med 7 års aktivitet er MT Bundsgaard Holding ApS kommet ud af den mest kritiske startfase. Manglen på offentlige regnskaber gør det svært at bedømme den finansielle situation.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
-9.733 kr.
Egenkapital
6.864 kr.
Aktiver
148.828 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1024694492MT Bundsgaard Holding ApSBobakken 23, 2720, VanløseIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om MT Bundsgaard Holding ApS

Hvad er MT Bundsgaard Holding ApSs seneste regnskab?
MT Bundsgaard Holding ApS har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Er MT Bundsgaard Holding ApS en aktiv virksomhed?
MT Bundsgaard Holding ApS har CVR-status "NORMAL". Det betyder, at virksomheden er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvilke udfordringer står MT Bundsgaard Holding ApS overfor i det nuværende marked?
I det nuværende marked står MT Bundsgaard Holding ApS over for udfordringer som øgede krav til ESG-rapportering, geopolitiske usikkerheder der påvirker forsyningskæder, og et potentielt strammere reguleringsmiljø. Desuden kan det være en udfordring at tiltrække og fastholde kvalificeret arbejdskraft i de underliggende datterselskaber.
Hvor gammel er MT Bundsgaard Holding ApS?
Virksomheden har eksisteret i 7 år siden den blev dannet.
Hvor holder MT Bundsgaard Holding ApS til?
MT Bundsgaard Holding ApS har sit domicil i Vanløse, med adressen Bobakken 23.
Hvad laver MT Bundsgaard Holding ApS?
MT Bundsgaard Holding ApS virker inden for Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120) fra sin base i Vanløse.
Hvilken branche tilhører MT Bundsgaard Holding ApS?
Virksomheden opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber" (kode: 642120).
Hvad er formålet med MT Bundsgaard Holding ApS som et ikke-finansielt holdingselskab?
Formålet med MT Bundsgaard Holding ApS er primært at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber, typisk datterselskaber. Dette gøres for at optimere koncernens struktur, styre strategisk retning, allokere kapital effektivt og minimere risici på tværs af de operationelle enheder. Det kan også lette generationsskifte og centralisere administration.
Er MT Bundsgaard Holding ApS aktivt?
Ja, MT Bundsgaard Holding ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2019.
Hvad er CVR-nummeret for MT Bundsgaard Holding ApS?
MT Bundsgaard Holding ApS har CVR-nummer 40511318 og er registreret i Vanløse. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer MT Bundsgaard Holding ApS?
Thøger Bundsgaard, Thøger Bundsgaard ejer MT Bundsgaard Holding ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

STEEN TYGESEN A/S

CVR 66733114 · Skanderborg · 2 ansatte

GERT LARSEN. EGØJE ApS

CVR 66668614 · Køge

H. REIMAR NIELSEN A/S

CVR 66656128 · Silkeborg · 4 ansatte

ULDANLIS ApS

CVR 66566811 · Esbjerg V

Andre virksomheder i Vanløse

Mads-Frederik Holding ApS

CVR 36901209 · Ikke-finansielle holdingselskaber

PP Holding 2019 ApS

CVR 40620648 · Ikke-finansielle holdingselskaber

jjfoodsolution ApS

CVR 42912913 · Servering af mad i restauranter og caféer

PETER MALER ENTREPRISE A/S

CVR 74796117 · Maleraktiviteter

MYCRUISE HOLDING ApS

CVR 31496969 · Ikke-finansielle holdingselskaber

J.S CPH ApS

CVR 40573275 · Forberedende byggepladsarbejder

Tine Bang ApS

CVR 44601850 · Psykologisk og psykoterapeutisk rådgivning

Jon3s Holding ApS

CVR 44574748 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Catabi ApS

CVR 44571927 · Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning

MB-GRUPPENS VVS ApS

CVR 44571218 · Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg

Se MT Bundsgaard Holding ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Vanløse

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på MT Bundsgaard Holding ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med MT Bundsgaard Holding ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

MT Bundsgaard Holding ApS i kontekst

MT Bundsgaard Holding ApS er en aktiv virksomhed med 7 års markedshistorik inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Vanløse. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 40511318, stiftet i 2019. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

MT Bundsgaard Holding ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Vanløse, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Vanløse for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for MT Bundsgaard Holding ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret MT Bundsgaard Holding ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.