Visitkort: Nimbus Invest ApS, CVR 43060155, Investering for egen regning, Borup, NORMAL
Visitkort for Nimbus Invest ApS (CVR 43060155) - genereret af CVRcheck.dk

Nimbus Invest ApS

CVR: 43060155 NORMAL

Anpartsselskab · Investering for egen regning · Stubberupvej 19, 4140 Borup

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Investering for egen regning
Adresse
Stubberupvej 19, 4140 Borup
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2022-02-15 (4 år siden)
Kommune
KØGE
Region
Region Sjælland

Om Nimbus Invest ApS

Nimbus Invest ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 43060155 beliggende på Stubberupvej 19 i 4140 Borup (KØGE Kommune). Virksomheden opererer inden for "Investering for egen regning" (branchekode 649910). Nimbus Invest ApS blev stiftet den 2022-02-15 og har dermed eksisteret i over 4 år. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Nimbus Invest ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
58
Stabilitets-Score
Moderat
65
Aktivitets-Score
God

Vurdering af Nimbus Invest ApS

Nimbus Invest ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 58/100 (moderat), med en egenkapital på 3.098.939 kr.. Aktivitets-scoren er 65/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af Nimbus Invest ApS

Inden for Investering for egen regning finder vi Nimbus Invest ApS, en virksomhed med hjemsted i Borup. Siden stiftelsen for 4 år siden er virksomheden vokset ud af opstartsfasen. Virksomheder i Investering for egen regning kan i visse tilfælde være fritaget for digital offentliggørelse af årsrapporter. Den regulative byrde for Nimbus Invest ApS i Borup er en stadig stigende udfordring.

Konkurrenceposition

Den typiske virksomhed inden for 'Investering for egen regning' er et anpartsselskab (ApS) eller et aktieselskab (A/S), ofte med en flad struktur og et begrænset antal ansatte – ofte kun én eller to, som typisk er ejeren selv. Omsætningen varierer enormt, da den afhænger af investeringsafkast og porteføljens størrelse. Mange selskaber har ingen traditionel omsætning i regnskabsmæssig forstand, men bogfører finansielle indtægter og udgifter. De agerer primært som holdingselskaber eller familiekontorer, der forvalter formue. Virksomhederne er ofte kapitaltunge, med en betydelig egenkapital, som er grundlaget for investeringsaktiviteterne. Fokus er på langsigtet vækst og formuebevarelse snarere end daglig drift. Som en virksomhed har Nimbus Invest ApS sin egen position i branchens konkurrencelandskab.

Erhvervsmiljø i Borup

Erhvervsmæssigt er Borup karakteriseret ved et varieret udbud af virksomheder. Det er desuden værd at bemærke, at Branchen 'Investering for egen regning' (kode 649910) dækker over virksomheder, der primært beskæftiger sig med at investere deres egne midler i forskellige aktiver med henblik på at opnå et afkast. Dette inkluderer typisk investering i værdipapirer som aktier, obligationer, fonde, valuta, råvarer samt i visse tilfælde ejendomme eller andre alternative investeringer. Virksomhederne agerer ofte som

Risikovurdering

Med 4 års aktivitet er Nimbus Invest ApS kommet ud af den mest kritiske startfase. Uden tilgængelige regnskabsdata er det vanskeligt at vurdere den finansielle sundhed.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
1.603.275 kr.
Egenkapital
3.098.939 kr.
Aktiver
57.626.604 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1028001092Nimbus Invest ApSStubberupvej 19, 4140, BorupInvestering for egen regning

Ofte stillede spørgsmål om Nimbus Invest ApS

Hvilken branche tilhører Nimbus Invest ApS?
Ifølge CVR er Nimbus Invest ApS klassificeret under "Investering for egen regning" (649910).
Hvordan differentierer Nimbus Invest ApS sig fra en traditionel kapitalforvalter?
Nimbus Invest ApS investerer for egen regning, hvilket betyder, at de primært forvalter deres egen eller en begrænset kreds af ejeres kapital, i modsætning til en traditionel kapitalforvalter, der forvalter midler for et bredere kundesegment mod et honorar.
Hvor gammel er Nimbus Invest ApS?
Nimbus Invest ApS blev grundlagt for 4 år siden (startdato: 2022-02-15).
Hvilke typer aktiver investerer Nimbus Invest ApS i?
Nimbus Invest ApS investerer bredt i en række aktiver, som kan inkludere aktier, obligationer, fonde, valuta, råvarer, og i visse tilfælde ejendomme eller alternative investeringer, afhængigt af deres specifikke investeringsstrategi og risikoprofil.
Hvor mange ansatte har Nimbus Invest ApS?
Der er ikke registreret medarbejdertal for Nimbus Invest ApS. Det kan betyde, at virksomheden er et holdingselskab eller en enkeltmandsvirksomhed.
Hvad laver Nimbus Invest ApS?
Nimbus Invest ApS er registreret inden for branchen "Investering for egen regning" med branchekode 649910. Virksomheden er med domicil i Borup og er registreret som Anpartsselskab.
Hvor holder Nimbus Invest ApS til?
Nimbus Invest ApS har adresse på Stubberupvej 19, 4140 Borup.
Er Nimbus Invest ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er Nimbus Invest ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Er Nimbus Invest ApS aktivt?
Ja, Nimbus Invest ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2022.
Hvad er CVR-nummeret for Nimbus Invest ApS?
Nimbus Invest ApS har CVR-nummer 43060155 og er registreret i Borup. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Nimbus Invest ApS?
NIMBUS HOLDING ApS, AK Pedersen Holding ApS ejer Nimbus Invest ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Investering for egen regning

Wind Power Development India A/S

CVR 41261234 · Aarhus N · 32729 ansatte

DANISH OVO INVESTMENT ApS

CVR 27758347 · Odense C · 4486 ansatte

CHINA EGG PRODUCTS ApS

CVR 25529677 · Odense C · 4486 ansatte

Ovodan Europe A/S

CVR 39051613 · Odense C · 4486 ansatte

Helios Energy Invest A/S

CVR 44138697 · Hasselager · 1000 ansatte

A. ENGGAARD HOLDING A/S

CVR 29604363 · Svenstrup J · 584 ansatte

ApS AF 21.6.1984

CVR 75153910 · Charlottenlund

E. JUL EJLERSEN INVEST A/S

CVR 75149417 · Skamby · 1 ansatte

TURBAN ApS

CVR 75141610 · Malling

SWM TRADING ApS

CVR 75114214 · Ikast · 1 ansatte

Andre virksomheder i Borup

Swietelsky Rail Danmark ApS

CVR 39087502 · Anlæg af jernbaner og undergrundsbaner

Keeperz ApS

CVR 38661280 · Anden rengøring af bygninger og rengøring af erhvervslokaler i.a.n.

SPAR BORUP ApS

CVR 27271588 · Detailhandel med dagligvarer i supermarkeder og købmandsbutikker

LARSEN & EGELUND ApS

CVR 26577144 · Murerarbejde

CC HOLDING BORUP ApS

CVR 35382631 · Udlejning af erhvervsejendomme

CH BYG A/S

CVR 27230970 · Murerarbejde

NovoRen ApS

CVR 39194538 · Almindelig rengøring i bygninger

Triheart ApS

CVR 39124653 · Udgivelse af videospil

Fire ApS

CVR 39007053 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Ejendomsselskabet LJ ApS

CVR 38996541 · Anden udlejning af boliger

Se Nimbus Invest ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Borup

Se alle i branchen Investering for egen regning

Kan du stole på Nimbus Invest ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Nimbus Invest ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Nimbus Invest ApS i kontekst

Nimbus Invest ApS er en aktiv virksomhed med 4 års markedshistorik inden for branchen Investering for egen regning, med hjemsted i Borup. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 43060155, stiftet i 2022. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Nimbus Invest ApS opererer i branchen "Investering for egen regning", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Investering for egen regning for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Borup, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Borup for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Nimbus Invest ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Nimbus Invest ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.