Visitkort: NT Gulve ApS, CVR 39138573, Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning, Hvidovre, NORMAL
Visitkort for NT Gulve ApS (CVR 39138573) - genereret af CVRcheck.dk

NT Gulve ApS

CVR: 39138573 NORMAL

Anpartsselskab · Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning · Rosenhøj 34, 2650 Hvidovre · 1 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning
Adresse
Rosenhøj 34, 2650 Hvidovre
Ansatte
1 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2017-11-30 (9 år siden)
Kommune
HVIDOVRE
Region
Region Hovedstaden

Om NT Gulve ApS

NT Gulve ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 39138573 beliggende på Rosenhøj 34 i 2650 Hvidovre (HVIDOVRE Kommune). Virksomheden opererer inden for "Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning" (branchekode 433300). NT Gulve ApS blev stiftet den 2017-11-30 og har dermed eksisteret i over 9 år. Med 1 ansatte klassificeres NT Gulve ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for NT Gulve ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
93
Stabilitets-Score
Fremragende
85
Aktivitets-Score
Fremragende

Vurdering af NT Gulve ApS

NT Gulve ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 93/100 (fremragende), med en egenkapital på 299.635 kr.. Aktivitets-scoren er 85/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af NT Gulve ApS

Hvidovre er hjemsted for NT Gulve ApS, en enkeltmandsvirksomhed inden for Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning. Siden stiftelsen for 8 år siden er virksomheden vokset ud af opstartsfasen. Virksomheden har ansat 1 medarbejdere i segmentet ANTAL_1_1. For virksomheder inden for Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning afhænger regnskabspligten af selskabsform og størrelse. Investering i lærlingeuddannelse og fastholdelse af medarbejdere er derfor vigtigt for at opretholde den høje service i Hvidovre.

Forretningsindsigt

En typisk virksomhed i branchen opererer ofte med en flad organisationsstruktur, ledet af en ejerleder med direkte involvering i den daglige drift og kundekontakt. Medarbejderprofilen består primært af faglærte håndværkere (gulvlæggere, gulvafslibere) med specialiseret viden og erfaring inden for ma Branchen 'Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning' (branchekode 433300) omfatter virksomheder specialiseret i installation, reparation og vedligeholdelse af forskellige typer gulv- og vægbeklædning. Kerneaktiviteterne strækker sig fra traditionel gulvafslibning, lægning af trægulve, tæpper og linoleum til mere specialiserede løsninger som epoxygulve, designgulve, microcement og akustiske vægbeklædninger. Værdikæden starter typisk hos leverandører af materialer (træ, tæpper, lim, spartelmas I forlængelse heraf Virksomheder i branchen tilbyder et bredt spektrum af ydelser og produkter. De primære ydelser inkluderer gulvafslibning og -behandling (lak, olie, lud), lægning af trægulve (parket, planker), tæpper (væg-til-væg, fliser), vinyl, linoleum, samt specialgulve som epoxy, polyurethan og microcement. Ind Det skal også nævnes, at De typiske kunder i denne branche er en blanding af B2C og B2B. På B2C-siden er det primært private boligejere, der efterspørger renovering, udskiftning eller nyetablering af gulve og vægge i forbindelse med flytning, opgradering eller skade. De søger ofte æstetiske løsninger, holdbarhed og professi

Erhvervsmiljø i Hvidovre

I samme kontekst Branchen 'Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning' (branchekode 433300) omfatter virksomheder specialiseret i installation, reparation og vedligeholdelse af forskellige typer gulv- og vægbeklædning. Kerneaktiviteterne strækker sig fra traditionel gulvafslibning, lægning af trægulve, tæpper og linoleum til mere specialiserede løsninger som epoxygulve, designgulve, microcement og akustiske væg Branchen Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning er en integreret del af den danske økonomi. Konkurrencesituationen i branchen er kendetegnet ved en høj grad af fragmentering med mange små og mellemstore virksomheder. Markedsstørrelsen er relativt stabil, men væksten afhænger stærkt af den generelle økonomiske udvikling, byggeaktivitet og renoveringslyst. Der er en vis konsolideringstendens, hvor større aktører opkøber mindre specialiserede virksomheder for at udvide kapacitet og geografisk dækning. Entry barriers er moderate; det kræver håndværksmæssig kunnen, relevant udstyr og et net

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
22.442 kr.
Egenkapital
299.635 kr.
Aktiver
507.367 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1023092898NT Gulve ApSRosenhøj 34, 2650, HvidovreUdførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning

Ofte stillede spørgsmål om NT Gulve ApS

Hvor gammel er NT Gulve ApS?
Med 8 års levetid har NT Gulve ApS opereret siden 2017-11-30.
Kan NT Gulve ApS hjælpe med rådgivning om valg af vægbeklædning?
Ja, NT Gulve ApS tilbyder omfattende rådgivning om valg af vægbeklædning, herunder materialer, farver og funktionelle egenskaber som akustik og rengøringsvenlighed. Målet er at finde den løsning, der bedst matcher kundens æstetiske ønsker og praktiske krav.
Hvilken branche tilhører NT Gulve ApS?
Ifølge CVR er NT Gulve ApS klassificeret under "Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning" (433300).
Hvad er NT Gulve ApSs seneste regnskab?
NT Gulve ApS har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Hvor holder NT Gulve ApS til?
NT Gulve ApS har adresse på Rosenhøj 34, 2650 Hvidovre.
Hvad er NT Gulve ApSs CVR-nummer?
CVR-nummeret for NT Gulve ApS er 39138573, registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Tilbyder NT Gulve ApS garanti på udført arbejde?
Ja, ligesom de fleste seriøse aktører i branchen, tilbyder NT Gulve ApS typisk garanti på det udførte arbejde i henhold til gældende branchestandarder og lovgivning. Specifikke garantibetingelser oplyses ved tilbudsgivning.
Er NT Gulve ApS aktivt?
Ja, NT Gulve ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2017.
Hvad er CVR-nummeret for NT Gulve ApS?
NT Gulve ApS har CVR-nummer 39138573 og er registreret i Hvidovre. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer NT Gulve ApS?
Nicolaj Hartmann Riedel ejer NT Gulve ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning

Uniplan Danmark A/S

CVR 36922486 · Glostrup · 109 ansatte

Aura Design Denmark, Filial af Aura Design S.r.l., Italien

CVR 44741652 · København V · 57 ansatte

VESLA A/S

CVR 20654333 · Videbæk · 55 ansatte

CHARLES CHRISTENSEN A/S

CVR 29289611 · Herlev · 48 ansatte

UNISPORT SCANDINAVIA ApS

CVR 30277325 · Værløse · 41 ansatte

LAMBÆK GULVE A/S

CVR 30733045 · Taastrup · 37 ansatte

Andre virksomheder i Hvidovre

SGL Holding I ApS

CVR 43934570 · Ikke-finansielle holdingselskaber

DE 5 STJERNER A/S

CVR 25349997 · Almindelig rengøring i bygninger

Vikingbus Holding A/S

CVR 39857278 · Anden finansiel formidling i.a.n.

NORDIC SUGAR A/S

CVR 29781834 · Fremstilling af sukker

DANSK STILLADS HOLDING ApS

CVR 29625743 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Polygon A/S

CVR 31859883 · Anden rengøring af bygninger og rengøring af erhvervslokaler i.a.n.

Premium Service ApS

CVR 44638789 · Almindelig rengøring i bygninger

Niclay Holding ApS

CVR 44631873 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Sophia Consulting ApS

CVR 44631210 · Bogføring og revision; skatterådgivning

Bella Properties IV ApS

CVR 44631083 · Køb og salg af egen fast ejendom

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

SØREN HORUP HOLDING ApS

CVR 31745179 · Skødstrup · 1 ansatte

Aros Isolering Fyn ApS

CVR 45910253 · Odense S · 2 ansatte

Se NT Gulve ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Hvidovre

Se alle i branchen Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning

Kan du stole på NT Gulve ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med NT Gulve ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

NT Gulve ApS i kontekst

NT Gulve ApS er en aktiv virksomhed med 9 års markedshistorik inden for branchen Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning, med hjemsted i Hvidovre. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 39138573, stiftet i 2017. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

NT Gulve ApS opererer i branchen "Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Hvidovre, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Hvidovre for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for NT Gulve ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret NT Gulve ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.