Visitkort: PBW Holding ApS, CVR 44622297, Ikke-finansielle holdingselskaber, København N, NORMAL
Visitkort for PBW Holding ApS (CVR 44622297) - genereret af CVRcheck.dk

PBW Holding ApS

CVR: 44622297 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Husumgade 30, 2200 København N

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Husumgade 30, 2200 København N
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2024-02-04 (2 år siden)
Kommune
KØBENHAVN
Region
Region Hovedstaden

Om PBW Holding ApS

PBW Holding ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 44622297 beliggende på Husumgade 30 i 2200 København N (KØBENHAVN Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). PBW Holding ApS blev stiftet den 2024-02-04 og har dermed eksisteret i over 2 år. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for PBW Holding ApS

75
Tillids-Score
God
58
Stabilitets-Score
Moderat
55
Aktivitets-Score
Moderat

Vurdering af PBW Holding ApS

PBW Holding ApS opnår en tillids-score på 75/100, hvilket indikerer god troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 58/100 (moderat), med en egenkapital på 30.628 kr.. Aktivitets-scoren er 55/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af PBW Holding ApS

PBW Holding ApS er en København N-baseret Anpartsselskab med kernekompetence inden for Ikke-finansielle holdingselskaber. Som en ung virksomhed (2 år) befinder PBW Holding ApS sig i en tidlig udviklingsfase. Som holdingselskab offentliggør PBW Holding ApS muligvis kun koncernregnskab via moderselskabet. Dette kan føre til suboptimale beslutninger, der påvirker koncernens samlede performance og omdømme. Makroøkonomiske udsving eller branchespecifikke udfordringer kan direkte påvirke koncernens samlede indtjening og værdiansættelse. PBW Holding ApS er et centralt holdingselskab, der strategisk forvalter en portefølje af virksomheder.

Forretningsindsigt

Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden for forskellige brancher. Formålet er ofte at skabe en effektiv ejerskabsstruktur, minimere risiko, op

Risikovurdering

Den unge alder (2 år) betyder, at virksomheden endnu ikke har bevist sin langsigtede levedygtighed. Den finansielle risikoprofil kan ikke vurderes uden regnskabsdata.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
0 kr.
Resultat
-12.371 kr.
Egenkapital
30.628 kr.
Aktiver
30.628 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1030080617PBW Holding ApSHusumgade 30, 2200, København NIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om PBW Holding ApS

Hvilken branche tilhører PBW Holding ApS?
PBW Holding ApS er registreret under branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber" med branchekode 642120.
Hvad er PBW Holding ApSs CVR-nummer?
PBW Holding ApSs CVR-nummer er 44622297. Virksomheden er registreret som Anpartsselskab.
Hvilke udfordringer står PBW Holding ApS overfor i det nuværende marked?
I det nuværende marked står PBW Holding ApS over for udfordringer som øgede krav til ESG-rapportering, geopolitiske usikkerheder der påvirker forsyningskæder, og et potentielt strammere reguleringsmiljø. Desuden kan det være en udfordring at tiltrække og fastholde kvalificeret arbejdskraft i de underliggende datterselskaber.
Hvad laver PBW Holding ApS?
Som Anpartsselskab beskæftiger PBW Holding ApS sig med Ikke-finansielle holdingselskaber fra København N.
Hvordan bidrager PBW Holding ApS til økonomien i København N?
Selvom PBW Holding ApS måske ikke selv producerer varer eller tjenester direkte, bidrager det til økonomien i København N ved at understøtte og styrke de datterselskaber, det ejer. Disse datterselskaber skaber arbejdspladser, betaler skat og bidrager til lokal handel og innovation. Holdingselskabet sikrer en stabil ramme for deres vækst og udvikling.
Hvad er PBW Holding ApSs seneste regnskab?
Der er ikke offentligt tilgængelige digitale regnskabsdata for PBW Holding ApS.
Hvor holder PBW Holding ApS til?
Virksomheden er forankret i København N, KØBENHAVN.
Hvor mange ansatte har PBW Holding ApS?
Der er ikke registreret medarbejdertal for PBW Holding ApS. Det kan betyde, at virksomheden er et holdingselskab eller en enkeltmandsvirksomhed.
Er PBW Holding ApS aktivt?
Ja, PBW Holding ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2024.
Hvad er CVR-nummeret for PBW Holding ApS?
PBW Holding ApS har CVR-nummer 44622297 og er registreret i København N. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer PBW Holding ApS?
Patrick Benjamin Wurzel ejer PBW Holding ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

K.E. CLAUSEN HOLDING NÆSTVED A/S

CVR 70123711 · Næstved · 1 ansatte

RÅSTED MURER- OG BYGGEFIRMA ApS

CVR 70121018 · Randers NV · 1 ansatte

LINK COMPUTER ApS

CVR 69827217 · København V

PHARMACOSMOS HOLDING A/S

CVR 69720919 · Holbæk

Andre virksomheder i København N

Pixelz TopCo A/S

CVR 42309192 · Ikke-finansielle holdingselskaber

SAMSØE & SAMSØE WHOLE SALE ApS

CVR 25191811 · Engroshandel med beklædning

MISO FILM ApS

CVR 28097417 · Produktion af film, videoer og TV-programmer

P & P HOLDINGS A/S

CVR 32325807 · Ikke-finansielle holdingselskaber

ROW ApS

CVR 44156482 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Stream TopCo ApS

CVR 45244180 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Erenbjerg Holding ApS

CVR 45806316 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Total Byggeri ApS

CVR 45804984 · Maleraktiviteter

Luxibil ApS

CVR 45800369 · Udlejning og leasing af biler og lette motorkøretøjer

OB-S ApS

CVR 45799395 · Detailhandel med blomster og planter

Se PBW Holding ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i København N

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på PBW Holding ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med PBW Holding ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

PBW Holding ApS i kontekst

PBW Holding ApS er en ung virksomhed under opbygning inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i København N. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 44622297, stiftet i 2024. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

PBW Holding ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i København N, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i København N for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for PBW Holding ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret PBW Holding ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.