Visitkort: Per Wibe ApS, CVR 10471443, Anden finansiel formidling undtagen forsikring og pensionsforsikring, i.a.n., Hammel, OPLØST EFTER FRIVILLIG LIKVIDATION
Visitkort for Per Wibe ApS (CVR 10471443) - genereret af CVRcheck.dk

Per Wibe ApS

CVR: 10471443 OPLØST EFTER FRIVILLIG LIKVIDATION

Anpartsselskab · Anden finansiel formidling undtagen forsikring og pensionsforsikring, i.a.n. · Skyttevej 18, 8450 Hammel · 1 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Anden finansiel formidling undtagen forsikring og pensionsforsikring, i.a.n.
Adresse
Skyttevej 18, 8450 Hammel
Ansatte
1 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
80.000 DKK
Stiftet
1986-11-01 (40 år siden)
Kommune
FAVRSKOV
Region
Region Midtjylland

Om Per Wibe ApS

Per Wibe ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 10471443 beliggende på Skyttevej 18 i 8450 Hammel (FAVRSKOV Kommune). Virksomheden opererer inden for "Anden finansiel formidling undtagen forsikring og pensionsforsikring, i.a.n." (branchekode 649900). Per Wibe ApS blev stiftet den 1986-11-01 og har dermed eksisteret i over 40 år. Med 1 ansatte klassificeres Per Wibe ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. I regnskabsåret 2016 omsatte Per Wibe ApS for 278.448 kr. med et resultat på -193.000 kr.. Omsætningen faldt med 14.5% fra 2015 til 2016. Selskabskapitalen er registreret til 80.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Per Wibe ApS

45
Tillids-Score
Moderat
73
Stabilitets-Score
God
45
Aktivitets-Score
Moderat

Vurdering af Per Wibe ApS

Per Wibe ApS opnår en tillids-score på 45/100, hvilket indikerer moderat troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 73/100 (god), med en egenkapital på 147.371 kr.. Aktivitets-scoren er 45/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Seneste regnskab (2016)

Omsætning
278.448 kr.
Resultat
-193.000 kr.
Egenkapital
147.371 kr.
Aktiver
284.102 kr.

Se alle regnskaber →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1000081300Per Wibe ApSSkyttevej 18, 8450, HammelAnden finansiel formidling undtagen forsikring og pensionsforsikring, i.a.n.

Ofte stillede spørgsmål om Per Wibe ApS

Er Per Wibe ApS aktivt?
Nej, Per Wibe ApS ophørte i 2017 efter 31 år.
Hvad er CVR-nummeret for Per Wibe ApS?
Per Wibe ApS har CVR-nummer 10471443 og er registreret i Hammel. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Per Wibe ApS?
Ejerstrukturen for Per Wibe ApS er ikke offentligt tilgængelig. Se ledelse og roller under fanen Roller.
Hvilken branche er Per Wibe ApS i?
Per Wibe ApS opererer inden for branchen "Anden finansiel formidling undtagen forsikring og pensionsforsikring, i.a.n." (branchekode 649900). Se brancheoversigten for lignende virksomheder.
Hvor mange ansatte har Per Wibe ApS?
Per Wibe ApS har 1 ansatte (interval: ANTAL_1_1). Det gør dem til en mikrovirksomhed efter EU-definition.
Hvad er omsætningen for Per Wibe ApS?
I 2016 havde Per Wibe ApS en omsætning på 278.448 kr. og et resultat på -193.000 kr.. Se alle regnskaber under fanen Regnskab.
Hvornår blev Per Wibe ApS stiftet?
Per Wibe ApS blev stiftet 1986-11-01 og har dermed eksisteret i 40 år. Virksomheden er i dag opløst efter frivillig likvidation.
Hvilken virksomhedsform har Per Wibe ApS?
Per Wibe ApS er registreret som Anpartsselskab med en selskabskapital på 80.000 DKK. Se virksomhedsoplysninger og historik.
Hvor ligger Per Wibe ApS?
Per Wibe ApS har adresse på Skyttevej 18, 8450 Hammel i FAVRSKOV Kommune, Region Midtjylland.
Er Per Wibe ApS en solid virksomhed?
Per Wibe ApS har en soliditetsgrad på 52% baseret på regnskabet for 2016. Det indikerer en sund kapitalstruktur.

Andre virksomheder i Hammel

WekoAgro Machinery Holding A/S

CVR 39406659 · Ikke-finansielle holdingselskaber

HAMMEL FURNITURE A/S

CVR 32559476 · Fremstilling af møbler

MIKO HOLDING ApS

CVR 15106689 · Ikke-finansielle holdingselskaber

FAVRSKOV FORSYNING A/S

CVR 32939384 · Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter

CUBE DESIGN A/S

CVR 73241014 · Fremstilling af møbler

Mikael Rosendal Sørensen ApS

CVR 18439336 · Anden finansiel formidling i.a.n.

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

SØREN HORUP HOLDING ApS

CVR 31745179 · Skødstrup · 1 ansatte

Aros Isolering Fyn ApS

CVR 45910253 · Odense S · 2 ansatte

Se Per Wibe ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Hammel

Se alle i branchen Anden finansiel formidling undtagen forsikring og pensionsforsikring, i.a.n.

Kan du stole på Per Wibe ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Per Wibe ApS?

Vær forsigtig. Læs vores guides for at beskytte dig:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Per Wibe ApS i kontekst

Per Wibe ApS er en registreret virksomhed inden for branchen Anden finansiel formidling undtagen forsikring og pensionsforsikring, i.a.n., med hjemsted i Hammel. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 10471443, stiftet i 1986. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Per Wibe ApS opererer i branchen "Anden finansiel formidling undtagen forsikring og pensionsforsikring, i.a.n.", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Anden finansiel formidling undtagen forsikring og pensionsforsikring, i.a.n. for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Hammel, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Hammel for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Per Wibe ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Per Wibe ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.