Visitkort: PJA Holding ApS, CVR 45027864, Ikke-finansielle holdingselskaber, Aarhus V, NORMAL
Visitkort for PJA Holding ApS (CVR 45027864) - genereret af CVRcheck.dk

PJA Holding ApS

CVR: 45027864 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Vintervej 91, 8210 Aarhus V

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Vintervej 91, 8210 Aarhus V
Selskabskapital
50.000 DKK
Stiftet
2024-08-22 (2 år siden)
Kommune
AARHUS
Region
Region Midtjylland

Om PJA Holding ApS

PJA Holding ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 45027864 beliggende på Vintervej 91 i 8210 Aarhus V (AARHUS Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). PJA Holding ApS blev stiftet den 2024-08-22 og har dermed eksisteret i over 2 år. Selskabskapitalen er registreret til 50.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for PJA Holding ApS

60
Tillids-Score
God
8
Stabilitets-Score
Kritisk
35
Aktivitets-Score
Svag

Vurdering af PJA Holding ApS

PJA Holding ApS opnår en tillids-score på 60/100, hvilket indikerer god troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 8/100 (kritisk). Aktivitets-scoren er 35/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af PJA Holding ApS

I hjertet af Aarhus V har PJA Holding ApS etableret sig som en virksomhed i Ikke-finansielle holdingselskaber. Som en ung virksomhed (1 år) befinder PJA Holding ApS sig i en tidlig udviklingsfase. Virksomheden har ikke offentliggjort digitale regnskaber. Deres fokus er at sikre en robust og fremtidsorienteret koncernstruktur, der understøtter vækst og innovation. PJA Holding ApS i Aarhus V er et eksempel på en veldrevet holdingstruktur, der gennem 1 år har skabt solide resultater.

Forretningsindsigt

Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden for forskellige brancher. Formålet er ofte at skabe en effektiv ejerskabsstruktur, minimere risiko, op

Erhvervsmiljø i Aarhus V

Samtidig Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden fo Branchen Ikke-finansielle holdingselskaber er en integreret del af den danske økonomi.

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1030605124PJA Holding ApSVintervej 91, 8210, Aarhus VIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om PJA Holding ApS

Hvor mange ansatte har PJA Holding ApS?
Medarbejdertallet for PJA Holding ApS er uoplyst i CVR-registeret.
Hvilken branche tilhører PJA Holding ApS?
Ifølge CVR er PJA Holding ApS klassificeret under "Ikke-finansielle holdingselskaber" (642120).
Hvor holder PJA Holding ApS til?
Virksomheden er forankret i Aarhus V, AARHUS.
Hvilke udfordringer står PJA Holding ApS overfor i det nuværende marked?
I det nuværende marked står PJA Holding ApS over for udfordringer som øgede krav til ESG-rapportering, geopolitiske usikkerheder der påvirker forsyningskæder, og et potentielt strammere reguleringsmiljø. Desuden kan det være en udfordring at tiltrække og fastholde kvalificeret arbejdskraft i de underliggende datterselskaber.
Hvor gammel er PJA Holding ApS?
PJA Holding ApS blev stiftet for 1 år siden (startdato: 2024-08-22).
Hvad laver PJA Holding ApS?
PJA Holding ApS har forretning inden for Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120) fra sin base i Aarhus V.
Hvilke fordele er der ved at drive en virksomhed som PJA Holding ApS?
Fordelene ved at drive en virksomhed som PJA Holding ApS inkluderer mulighed for risikospredning, optimering af skattestrukturer, nemmere generationsskifte, centraliseret ledelse og administration, samt bedre adgang til finansiering. Det giver også en klar adskillelse mellem ejerskab og drift.
Er PJA Holding ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er PJA Holding ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Er PJA Holding ApS aktivt?
Ja, PJA Holding ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2024.
Hvad er CVR-nummeret for PJA Holding ApS?
PJA Holding ApS har CVR-nummer 45027864 og er registreret i Aarhus V. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer PJA Holding ApS?
Peter Stadager Jakobsen ejer PJA Holding ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

S. Elkhøj Holding ApS

CVR 46395344 · Samsø

Anastasiia Nova Holding ApS

CVR 46394372 · Kongens Lyngby

Ramdals Holding ApS

CVR 46394313 · Tørring

Vraa Capital ApS

CVR 46394275 · Aalborg SØ

Andre virksomheder i Aarhus V

VIKTECH P/S

CVR 34046603 · Vikarbureauers aktiviteter og anden personaleformidling

A priori ApS

CVR 42186236 · Vikarbureauers aktiviteter og anden personaleformidling

Generaxion A/S

CVR 31189810 · Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning

CPH Service ApS

CVR 40182896 · Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.

NPP Renewables ApS

CVR 41137290 · Anden teknisk rådgivning

Maersk Logistics & Services Denmark A/S

CVR 75085818 · Andre støtteaktiviteter i forbindelse med transport

Se PJA Holding ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Aarhus V

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på PJA Holding ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med PJA Holding ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

PJA Holding ApS i kontekst

PJA Holding ApS er en ung virksomhed under opbygning inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Aarhus V. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 45027864, stiftet i 2024. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

PJA Holding ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Aarhus V, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Aarhus V for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for PJA Holding ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret PJA Holding ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.