Visitkort: Robert J.S Nielsen Holding ApS, CVR 36724374, Ikke-finansielle holdingselskaber, Storvorde, NORMAL
Visitkort for Robert J.S Nielsen Holding ApS (CVR 36724374) - genereret af CVRcheck.dk

Robert J.S Nielsen Holding ApS

CVR: 36724374 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Kystvej 232, 9280 Storvorde

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Kystvej 232, 9280 Storvorde
Selskabskapital
50.001 DKK
Stiftet
2014-11-17 (12 år siden)
Kommune
AALBORG
Region
Region Nordjylland

Om Robert J.S Nielsen Holding ApS

Robert J.S Nielsen Holding ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 36724374 beliggende på Kystvej 232 i 9280 Storvorde (AALBORG Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). Robert J.S Nielsen Holding ApS blev stiftet den 2014-11-17 og har dermed eksisteret i over 12 år. Selskabskapitalen er registreret til 50.001 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Robert J.S Nielsen Holding ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
65
Stabilitets-Score
God
55
Aktivitets-Score
Moderat

Vurdering af Robert J.S Nielsen Holding ApS

Robert J.S Nielsen Holding ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 65/100 (god), med en egenkapital på 52.788.505 kr.. Aktivitets-scoren er 55/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af Robert J.S Nielsen Holding ApS

Inden for Ikke-finansielle holdingselskaber finder vi Robert J.S Nielsen Holding ApS, en virksomhed med hjemsted i Storvorde. I løbet af 11 år har Robert J.S Nielsen Holding ApS fundet sin plads i markedet. Virksomheden har ikke offentliggjort digitale regnskaber. For Robert J.S Nielsen Holding ApS er der betydelige muligheder for vækst gennem strategiske opkøb og konsolidering. Med 11 års erfaring i porteføljeforvaltning, fokuserer dette holdingselskab på at optimere værdiskabelsen for sine datterselskaber og bidrage til den lokale økonomi. Deres strategiske tilgang til investeringer og porteføljeforvaltning muliggør effektiv ressourceallokering og risikostyring, hvilket bidrager til en stærk økonomisk performance på tværs af koncernen.

Forretningsindsigt

Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden for forskellige brancher. Formålet er ofte at skabe en effektiv ejerskabsstruktur, minimere risiko, op

Erhvervsmiljø i Storvorde

Robert J.S Nielsen Holding ApSs branche er kendetegnet ved konkurrence fra både lokale og nationale aktører. I samme kontekst Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden fo

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
-1.656.140 kr.
Egenkapital
52.788.505 kr.
Aktiver
52.905.707 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1020348972Robert J.S Nielsen Holding ApSKystvej 232, 9280, StorvordeIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om Robert J.S Nielsen Holding ApS

Hvad er formålet med Robert J.S Nielsen Holding ApS som et ikke-finansielt holdingselskab?
Formålet med Robert J.S Nielsen Holding ApS er primært at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber, typisk datterselskaber. Dette gøres for at optimere koncernens struktur, styre strategisk retning, allokere kapital effektivt og minimere risici på tværs af de operationelle enheder. Det kan også lette generationsskifte og centralisere administration.
Hvor gammel er Robert J.S Nielsen Holding ApS?
Virksomheden har eksisteret i 11 år siden den blev grundlagt.
Hvor holder Robert J.S Nielsen Holding ApS til?
Robert J.S Nielsen Holding ApS har adresse på Kystvej 232, 9280 Storvorde.
Hvad er Robert J.S Nielsen Holding ApSs CVR-nummer?
CVR-nummeret for Robert J.S Nielsen Holding ApS er 36724374, registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvad laver Robert J.S Nielsen Holding ApS?
Som Anpartsselskab beskæftiger Robert J.S Nielsen Holding ApS sig med Ikke-finansielle holdingselskaber fra Storvorde.
Hvordan måles succes for Robert J.S Nielsen Holding ApS?
Succes for Robert J.S Nielsen Holding ApS måles typisk på den samlede vækst og rentabilitet af dets datterselskaber, værdien af koncernens aktiver, udbytte til ejere og evnen til at tiltrække og fastholde kapital. En stabil og bæredygtig udvikling af koncernen er også en central succesparameter.
Hvilken branche tilhører Robert J.S Nielsen Holding ApS?
Ifølge CVR er Robert J.S Nielsen Holding ApS klassificeret under "Ikke-finansielle holdingselskaber" (642120).
Er Robert J.S Nielsen Holding ApS aktivt?
Ja, Robert J.S Nielsen Holding ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2014.
Hvad er CVR-nummeret for Robert J.S Nielsen Holding ApS?
Robert J.S Nielsen Holding ApS har CVR-nummer 36724374 og er registreret i Storvorde. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Robert J.S Nielsen Holding ApS?
Robert Jens Severin Nielsen ejer Robert J.S Nielsen Holding ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

EBOA HOLDING ApS. ÅRHUS

CVR 56475915 · Brabrand

EOCC - EURO OVERSEAS CONSTRUCTION CORPORATION A/S

CVR 56439412 · Herning

INVESTEC HOLDING ApS

CVR 56349812 · København K

GULDBRANDSEN & HANSEN ApS

CVR 56348719 · København V

Andre virksomheder i Storvorde

Limfjords Rodfrugter ApS

CVR 43652206 · Pakkeriaktiviteter

Jimmi Revsbæk, 776 Storvorde ApS

CVR 18117347 · Detailhandel med dagligvarer i discountsupermarkeder

Limfjords Danske Rodfrugter A/S

CVR 40230785 · Dyrkning af grøntsager og meloner, rødder og rodknolde

CNJ HOLDING ApS

CVR 28690800 · Ikke-finansielle holdingselskaber

FAUST ApS

CVR 15167777 · Fremstilling af radiatorer, damp- og fyringskedler til centralvarmeanlæg

DIT AUTOCENTER STORVORDE ApS

CVR 28303696 · Detailhandel med motorkøretøjer

Se Robert J.S Nielsen Holding ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Storvorde

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på Robert J.S Nielsen Holding ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Robert J.S Nielsen Holding ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Robert J.S Nielsen Holding ApS i kontekst

Robert J.S Nielsen Holding ApS er en etableret aktør med 12 års dokumenteret drift inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Storvorde. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 36724374, stiftet i 2014. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Robert J.S Nielsen Holding ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Storvorde, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Storvorde for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Robert J.S Nielsen Holding ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Robert J.S Nielsen Holding ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.