Visitkort: Schultz familien ApS, CVR 45584755, Indspilning af lydoptagelser og udgivelse af musik, Køge, NORMAL
Visitkort for Schultz familien ApS (CVR 45584755) - genereret af CVRcheck.dk

Schultz familien ApS

CVR: 45584755 NORMAL

Anpartsselskab · Indspilning af lydoptagelser og udgivelse af musik · Trekronervej 5, 4600 Køge

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Indspilning af lydoptagelser og udgivelse af musik
Adresse
Trekronervej 5, 4600 Køge
Selskabskapital
20.000 DKK
Stiftet
2025-04-24 (1 år siden)
Kommune
STEVNS
Region
Region Sjælland

Om Schultz familien ApS

Schultz familien ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 45584755 beliggende på Trekronervej 5 i 4600 Køge (STEVNS Kommune). Virksomheden opererer inden for "Indspilning af lydoptagelser og udgivelse af musik" (branchekode 592000). Schultz familien ApS blev stiftet den 2025-04-24 og har dermed eksisteret i over 1 år. Selskabskapitalen er registreret til 20.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Schultz familien ApS

60
Tillids-Score
God
0
Stabilitets-Score
Kritisk
35
Aktivitets-Score
Svag

Vurdering af Schultz familien ApS

Schultz familien ApS opnår en tillids-score på 60/100, hvilket indikerer god troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 0/100 (kritisk). Aktivitets-scoren er 35/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af Schultz familien ApS

Som registreret Anpartsselskab i Køge er Schultz familien ApS en aktør inden for Indspilning af lydoptagelser og udgivelse af musik. Med blot 1 års levetid er Schultz familien ApS stadig ved at finde fodfæste i markedet. Der foreligger ingen digitale regnskabsdata for virksomheden. Velkommen til Schultz familien ApS, en førende aktør inden for indspilning af lydoptagelser og udgivelse af musik i Køge. For Schultz familien ApS i Køge ligger en betydelig mulighed i at udnytte nye teknologier som AI til at optimere produktionsprocesser og personalisere musikanbefalinger.

Forretningsindsigt

En typisk virksomhed i branchen kan variere meget i størrelse og struktur. Mindre virksomheder drives ofte af en eller få nøglepersoner, der dækker flere funktioner (f.eks. producer, tekniker, labelmanager). Større selskaber har en mere specialiseret organisationsstruktur med afdelinger for A&R (Art Derudover De typiske kunder i denne branche er en blanding af B2B og B2C. På B2C-siden er det primært musikforbrugere, der køber eller streamer musik via digitale platforme eller fysiske medier. Deres købsmønster er i stigende grad domineret af abonnementstjenester, hvor adgang til et stort katalog prioritere I samme kontekst Virksomheder i branchen tilbyder et bredt spektrum af produkter og ydelser. De primære ydelser omfatter indspilning, mixning og mastering af lydoptagelser i professionelle studier. Dette suppleres ofte med musikproduktion, hvor producere fungerer som kreative ledere og bidrager til arrangement og ly Branchen 'Indspilning af lydoptagelser og udgivelse af musik' (branchekode 592000) omfatter virksomheder, hvis primære aktivitet er produktion, distribution og monetarisering af musikalske værker og andre lydoptagelser. Dette inkluderer en bred vifte af kerneaktiviteter, fra selve indspilningen i professionelle studier, over mixning og mastering, til den efterfølgende udgivelse og markedsføring. Værdikæden starter typisk med komponister, tekstforfattere og udøvende kunstnere, der skaber det krea

Risikovurdering

Som en ung virksomhed (1 år) er der naturligt en højere risikoprofil. Den finansielle risikoprofil kan ikke vurderes uden regnskabsdata.

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1031300769Schultz familien ApSTrekronervej 5, 4600, KøgeIndspilning af lydoptagelser og udgivelse af musik

Ofte stillede spørgsmål om Schultz familien ApS

Hvor gammel er Schultz familien ApS?
Schultz familien ApS blev dannet for 1 år siden (startdato: 2025-04-24).
Hvor mange ansatte har Schultz familien ApS?
Medarbejdertallet for Schultz familien ApS er uoplyst i CVR-registeret.
Hvad er de primære ydelser, Schultz familien ApS i Køge tilbyder inden for musikbranchen?
Schultz familien ApS tilbyder typisk en bred vifte af ydelser, herunder professionel indspilning, mixning og mastering af lydoptagelser. Derudover varetager virksomheden ofte udgivelse, distribution til streamingtjenester og fysiske forhandlere, samt administration af rettigheder og licensering af musik til forskellige medier.
Er Schultz familien ApS en aktiv virksomhed?
Schultz familien ApS har CVR-status "NORMAL". Det betyder, at virksomheden er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvordan differentierer Schultz familien ApS i Køge sig fra konkurrenterne?
Differentieringen for Schultz familien ApS kan ligge i specialisering inden for bestemte genrer, en unik kunstnerprofil, avanceret teknologisk udstyr, en stærk relation til nøgleaktører i branchen, eller en særlig servicepakke, der kombinerer produktion med omfattende markedsføringsstrategier.
Hvad er Schultz familien ApSs CVR-nummer?
Schultz familien ApSs CVR-nummer er 45584755. Virksomheden er registreret som Anpartsselskab.
Er Schultz familien ApS aktivt?
Ja, Schultz familien ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2025.
Hvad er CVR-nummeret for Schultz familien ApS?
Schultz familien ApS har CVR-nummer 45584755 og er registreret i Køge. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Schultz familien ApS?
Benny Wilhelm Schultz, Karin Schultz ejer Schultz familien ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Indspilning af lydoptagelser og udgivelse af musik

KM Studio Denmark ApS

CVR 32666280 · København K · 58 ansatte

WARNER MUSIC DENMARK A/S

CVR 12667833 · Frederiksberg · 32 ansatte

DISCOWAX ApS

CVR 28118503 · København K · 21 ansatte

UPRIGHT MUSIC ApS

CVR 30695828 · København K · 19 ansatte

MonoMono ApS

CVR 42844101 · København K · 15 ansatte

GI' LYD! ApS

CVR 31595630 · København SV · 13 ansatte

Andre virksomheder i Køge

CODAN 317-11 ApS

CVR 43722190 · Ikke-finansielle holdingselskaber

VC VIII Jupiter Holding ApS

CVR 37658626 · Ikke-finansielle holdingselskaber

F. JUNCKERS INDUSTRIER A/S

CVR 66920216 · Fremstilling af sammensatte parketstave

LSH HOLDING ApS

CVR 28707673 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Scanglas A/S

CVR 81234116 · Formning og forarbejdning af planglas

Strand- & Badehotel Køge A/S

CVR 43346482 · Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter

K.Group.Invest ApS

CVR 42637807 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Centralhotellet ApS

CVR 42597732 · Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter

Timberjack ApS

CVR 42555444 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Byggesjakket ApS

CVR 42552925 · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter

Se Schultz familien ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Køge

Se alle i branchen Indspilning af lydoptagelser og udgivelse af musik

Kan du stole på Schultz familien ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Schultz familien ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Schultz familien ApS i kontekst

Schultz familien ApS er en ung virksomhed under opbygning inden for branchen Indspilning af lydoptagelser og udgivelse af musik, med hjemsted i Køge. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 45584755, stiftet i 2025. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Schultz familien ApS opererer i branchen "Indspilning af lydoptagelser og udgivelse af musik", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Indspilning af lydoptagelser og udgivelse af musik for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Køge, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Køge for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Schultz familien ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Schultz familien ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.