Visitkort: Sjøks ApS, CVR 31746949, Ikke-finansielle holdingselskaber, Ry, NORMAL
Visitkort for Sjøks ApS (CVR 31746949) - genereret af CVRcheck.dk

Sjøks ApS

CVR: 31746949 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Lynghovedvej 17, 8680 Ry

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Lynghovedvej 17, 8680 Ry
Selskabskapital
125.000 DKK
Stiftet
2008-08-27 (18 år siden)
Kommune
SKANDERBORG
Region
Region Midtjylland

Om Sjøks ApS

Sjøks ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 31746949 beliggende på Lynghovedvej 17 i 8680 Ry (SKANDERBORG Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). Sjøks ApS blev stiftet den 2008-08-27 og har dermed eksisteret i over 18 år. Selskabskapitalen er registreret til 125.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Sjøks ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
85
Stabilitets-Score
Fremragende
65
Aktivitets-Score
God

Vurdering af Sjøks ApS

Sjøks ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 85/100 (fremragende), med en egenkapital på 2.871.168 kr.. Aktivitets-scoren er 65/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af Sjøks ApS

Ry er hjemsted for Sjøks ApS, en virksomhed inden for Ikke-finansielle holdingselskaber. Siden stiftelsen for 17 år siden har virksomheden vist evne til at tilpasse sig. Virksomheden har ikke offentliggjort digitale regnskaber. Ved at identificere og integrere nye, innovative virksomheder kan holdingselskabet udvide sit markedssegment og diversificere sin portefølje. Med 17 års erfaring i porteføljeforvaltning, fokuserer dette holdingselskab på at optimere værdiskabelsen for sine datterselskaber og bidrage til den lokale økonomi. For Sjøks ApS er der betydelige muligheder for vækst gennem strategiske opkøb og konsolidering.

Konkurrenceposition

Den typiske virksomhed i branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' er ofte en mindre enhed med få ansatte (ofte 1-5 medarbejdere, eller endda nul, hvis det er en personligt ejet holdingstruktur). Omsætningen er typisk passiv og stammer fra udbytte, renter, lejeindtægter eller licensafgifter fra datterselskaber. Virksomhedsstrukturen er typisk en ApS eller A/S, og størrelsen af de underliggende aktiver kan variere enormt – fra mindre ejerledede virksomheder til store koncerner med betydelige aktiver. Mange fungerer som 'familieholdingselskaber' for at sikre generationsskifte og bevare familieformuen. Som en virksomhed har Sjøks ApS sin egen position i branchens konkurrencelandskab.

Erhvervsmiljø i Ry

Branchen Ikke-finansielle holdingselskaber er en integreret del af den danske økonomi. I tillæg hertil Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden fo

Risikovurdering

17 års drift demonstrerer virksomhedens holdbarhed. Manglen på offentlige regnskaber gør det svært at bedømme den finansielle situation.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
99.511 kr.
Egenkapital
2.871.168 kr.
Aktiver
2.877.168 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1014688222Sjøks ApSLynghovedvej 17, 8680, RyIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om Sjøks ApS

Er Sjøks ApS en aktiv virksomhed?
Sjøks ApS har CVR-status "NORMAL". Det betyder, at virksomheden er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvor gammel er Sjøks ApS?
Virksomheden har eksisteret i 17 år siden den blev startet.
Hvilken branche tilhører Sjøks ApS?
Sjøks ApS er registreret under branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber" med branchekode 642120.
Hvad er formålet med Sjøks ApS som et ikke-finansielt holdingselskab?
Formålet med Sjøks ApS er primært at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber, typisk datterselskaber. Dette gøres for at optimere koncernens struktur, styre strategisk retning, allokere kapital effektivt og minimere risici på tværs af de operationelle enheder. Det kan også lette generationsskifte og centralisere administration.
Hvor mange ansatte har Sjøks ApS?
Der er ikke registreret medarbejdertal for Sjøks ApS. Det kan betyde, at virksomheden er et holdingselskab eller en enkeltmandsvirksomhed.
Hvad er Sjøks ApSs seneste regnskab?
Der er ikke offentligt tilgængelige digitale regnskabsdata for Sjøks ApS.
Hvilke fordele er der ved at drive en virksomhed som Sjøks ApS?
Fordelene ved at drive en virksomhed som Sjøks ApS inkluderer mulighed for risikospredning, optimering af skattestrukturer, nemmere generationsskifte, centraliseret ledelse og administration, samt bedre adgang til finansiering. Det giver også en klar adskillelse mellem ejerskab og drift.
Er Sjøks ApS aktivt?
Ja, Sjøks ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2008.
Hvad er CVR-nummeret for Sjøks ApS?
Sjøks ApS har CVR-nummer 31746949 og er registreret i Ry. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Sjøks ApS?
Hans Jørgen Hansen ejer Sjøks ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

Bird's Nest Holding ApS

CVR 46346297 · Kolind

Lybech Familie ApS

CVR 46344987 · Aalborg

Mikkel Schiller Soelberg Holding ApS

CVR 46341791 · Jægerspris

N.P.A. S Sorø af 2026 ApS

CVR 46341422 · Sorø

Andre virksomheder i Ry

AE Partner Holding A/S

CVR 37459534 · Ikke-finansielle holdingselskaber

BRUGSFORENINGEN 'TRYG'

CVR 37904228 · Detailhandel med dagligvarer i supermarkeder og købmandsbutikker

Ry Nordmann 3 ApS

CVR 39490242 · Engroshandel med blomster og planter

VPK Fond II K/S

CVR 40482776 · Investering for egen regning

INOX STÅL HANDELSSELSKAB A/S

CVR 87633411 · Engroshandel med metaller og metalmalme

KNUDHULE BADEHOTEL ApS

CVR 32318738 · Servering af mad i restauranter og caféer

Se Sjøks ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Ry

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på Sjøks ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Sjøks ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Sjøks ApS i kontekst

Sjøks ApS er en etableret aktør med 18 års dokumenteret drift inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Ry. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 31746949, stiftet i 2008. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Sjøks ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Ry, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Ry for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Sjøks ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Sjøks ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.