Visitkort: Skaaning Lindskov Aps, CVR 42743267, Ikke-finansielle holdingselskaber, Randers NV, NORMAL
Visitkort for Skaaning Lindskov Aps (CVR 42743267) - genereret af CVRcheck.dk

Skaaning Lindskov Aps

CVR: 42743267 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Skovvænget 13, 8920 Randers NV

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Skovvænget 13, 8920 Randers NV
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2021-10-09 (5 år siden)
Kommune
RANDERS
Region
Region Midtjylland

Om Skaaning Lindskov Aps

Skaaning Lindskov Aps er en anpartsselskab med CVR-nummer 42743267 beliggende på Skovvænget 13 i 8920 Randers NV (RANDERS Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). Skaaning Lindskov Aps blev stiftet den 2021-10-09 og har dermed eksisteret i over 5 år. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Skaaning Lindskov Aps

85
Tillids-Score
Fremragende
65
Stabilitets-Score
God
55
Aktivitets-Score
Moderat

Vurdering af Skaaning Lindskov Aps

Skaaning Lindskov Aps opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 65/100 (god), med en egenkapital på 40.000 kr.. Aktivitets-scoren er 55/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af Skaaning Lindskov Aps

Skaaning Lindskov Aps er etableret i Randers NV og har sin primære aktivitet inden for Ikke-finansielle holdingselskaber. Virksomheden er relativt ung med 4 år bag sig, men har etableret sig i branchen. Regnskabsoplysninger for Skaaning Lindskov Aps er ikke tilgængelige i digital form. En stærk governance-struktur er derfor afgørende.

Konkurrenceposition

Den typiske virksomhed i branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' er ofte en mindre enhed med få ansatte (ofte 1-5 medarbejdere, eller endda nul, hvis det er en personligt ejet holdingstruktur). Omsætningen er typisk passiv og stammer fra udbytte, renter, lejeindtægter eller licensafgifter fra datterselskaber. Virksomhedsstrukturen er typisk en ApS eller A/S, og størrelsen af de underliggende aktiver kan variere enormt – fra mindre ejerledede virksomheder til store koncerner med betydelige aktiver. Mange fungerer som 'familieholdingselskaber' for at sikre generationsskifte og bevare familieformuen. Skaaning Lindskov Apss størrelse som en virksomhed definerer dens konkurrencemæssige niche.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
0 kr.
Resultat
0 kr.
Egenkapital
40.000 kr.
Aktiver
40.000 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1027613949Skaaning Lindskov ApsSkovvænget 13, 8920, Randers NVIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om Skaaning Lindskov Aps

Hvor mange ansatte har Skaaning Lindskov Aps?
Medarbejdertallet for Skaaning Lindskov Aps er uoplyst i CVR-registeret.
Hvor gammel er Skaaning Lindskov Aps?
Med 4 års levetid har Skaaning Lindskov Aps opereret siden 2021-10-09.
Hvor holder Skaaning Lindskov Aps til?
Skaaning Lindskov Aps har sit domicil i Randers NV, med adressen Skovvænget 13.
Hvilke udfordringer står Skaaning Lindskov Aps overfor i det nuværende marked?
I det nuværende marked står Skaaning Lindskov Aps over for udfordringer som øgede krav til ESG-rapportering, geopolitiske usikkerheder der påvirker forsyningskæder, og et potentielt strammere reguleringsmiljø. Desuden kan det være en udfordring at tiltrække og fastholde kvalificeret arbejdskraft i de underliggende datterselskaber.
Hvad er formålet med Skaaning Lindskov Aps som et ikke-finansielt holdingselskab?
Formålet med Skaaning Lindskov Aps er primært at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber, typisk datterselskaber. Dette gøres for at optimere koncernens struktur, styre strategisk retning, allokere kapital effektivt og minimere risici på tværs af de operationelle enheder. Det kan også lette generationsskifte og centralisere administration.
Hvad er Skaaning Lindskov Apss seneste regnskab?
Der er ikke offentligt tilgængelige digitale regnskabsdata for Skaaning Lindskov Aps.
Er Skaaning Lindskov Aps aktivt?
Ja, Skaaning Lindskov Aps er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2021.
Hvad er CVR-nummeret for Skaaning Lindskov Aps?
Skaaning Lindskov Aps har CVR-nummer 42743267 og er registreret i Randers NV. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Skaaning Lindskov Aps?
Line Skaaning Lindskov, Jesper Lindskov ejer Skaaning Lindskov Aps. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

BENT HYBHOLT HOLDING ANPARTSSELSKAB

CVR 71232417 · Greve · 1 ansatte

CatoDan A/S

CVR 71191117 · Viby J

ONPT HOLDING ApS

CVR 71149811 · Kolding

I.C.K. HOLDING ApS

CVR 71128512 · Aarhus V

Andre virksomheder i Randers NV

VERDO TEKNIK A/S

CVR 25481992 · El-installation

RANDERS FC A/S

CVR 83940816 · Drift af sportsklubber

Verdo Holding A/S

CVR 25481968 · Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter

SGI Wholesale & Invest A/S

CVR 28712707 · Engroshandel med beklædning

RANDERS FC HOLDING A/S

CVR 30904079 · Investering for egen regning

RANDERS LEISURE CENTER A/S

CVR 34581282 · Drift af andre forlystelser og fritidsaktiviteter

Blaabjerg Bolig ApS

CVR 43687832 · Anden udlejning af boliger

IGM2022 ApS

CVR 43657763 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Mig mig mig ApS

CVR 43651064 · Ikke-finansielle holdingselskaber

CasaDelux ApS

CVR 43645684 · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter

Se Skaaning Lindskov Aps på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Randers NV

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på Skaaning Lindskov Aps?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Skaaning Lindskov Aps?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Skaaning Lindskov Aps i kontekst

Skaaning Lindskov Aps er en aktiv virksomhed med 5 års markedshistorik inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Randers NV. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 42743267, stiftet i 2021. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Skaaning Lindskov Aps opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Randers NV, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Randers NV for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Skaaning Lindskov Aps reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Skaaning Lindskov Aps på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.