Visitkort: Skerningegårdsvej ApS, CVR 43080334, Køb og salg af egen fast ejendom, Svendborg, NORMAL
Visitkort for Skerningegårdsvej ApS (CVR 43080334) - genereret af CVRcheck.dk

Skerningegårdsvej ApS

CVR: 43080334 NORMAL

Anpartsselskab · Køb og salg af egen fast ejendom · Grønnegade 18, 5700 Svendborg

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Køb og salg af egen fast ejendom
Adresse
Grønnegade 18, 5700 Svendborg
Selskabskapital
60.000 DKK
Stiftet
2022-02-21 (4 år siden)
Kommune
SVENDBORG
Region
Region Syddanmark

Om Skerningegårdsvej ApS

Skerningegårdsvej ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 43080334 beliggende på Grønnegade 18 i 5700 Svendborg (SVENDBORG Kommune). Virksomheden opererer inden for "Køb og salg af egen fast ejendom" (branchekode 681100). Skerningegårdsvej ApS blev stiftet den 2022-02-21 og har dermed eksisteret i over 4 år. Selskabskapitalen er registreret til 60.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Skerningegårdsvej ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
13
Stabilitets-Score
Kritisk
55
Aktivitets-Score
Moderat

Vurdering af Skerningegårdsvej ApS

Skerningegårdsvej ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 13/100 (kritisk), med en egenkapital på -294.458 kr.. Aktivitets-scoren er 55/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af Skerningegårdsvej ApS

Skerningegårdsvej ApS er en Svendborg-baseret Anpartsselskab med speciale inden for Køb og salg af egen fast ejendom. Med 4 års aktivitet er Skerningegårdsvej ApS stadig i en opbygningsfase. For Skerningegårdsvej ApS er der endnu ikke registreret maskinlæsbare regnskabsdata i det offentlige register. Med uoplyst antal ansatte og en rapporteret omsætning på ikke offentliggjort demonstrerer Skerningegårdsvej ApS en solid position i markedet for ejendomsinvesteringer. Investeringer i grønne løsninger kan differentiere dem i markedet og tiltrække nye investorer. Virksomheden har opereret i branchen i 4 år og bidrager til den lokale ejendomsudvikling.

Konkurrenceposition

Den typiske virksomhed i branchen er ofte en mindre eller mellemstor enhed, ofte ejet af en eller få investorer. Med 7912 aktive virksomheder er gennemsnittet på ca. 1-5 ansatte, selvom mange opererer med eksterne konsulenter og underleverandører. Selskabsformen er ofte ApS, men P/S og K/S ses også i forbindelse med specifikke projekter eller investeringsstrukturer. Omsætningen varierer enormt, fra få millioner DKK for mindre ejendomsporteføljer til milliardbeløb for de største udviklere og investorer. Mange virksomheder er familieejede eller drives af erfarne ejendomsfolk med et stærkt lokalt kendskab. Fokus er ofte på en specifik niche, f.eks. boligudlejning, erhvervsudvikling eller investering i en bestemt type ejendom. I branchens kontekst placerer Skerningegårdsvej ApS sig som en virksomhed.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
-104.279 kr.
Egenkapital
-294.458 kr.
Aktiver
7.030.157 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1028027059Skerningegårdsvej ApSGrønnegade 18, 5700, SvendborgKøb og salg af egen fast ejendom

Ofte stillede spørgsmål om Skerningegårdsvej ApS

Hvilken branche tilhører Skerningegårdsvej ApS?
Skerningegårdsvej ApS er registreret under branchen "Køb og salg af egen fast ejendom" med branchekode 681100.
Hvordan differentierer Skerningegårdsvej ApS sig fra andre ejendomsinvestorer?
Skerningegårdsvej ApS differentierer sig gennem {unique_selling_points}, som kan være et stærkt lokalt kendskab, fokus på bæredygtighed eller en specifik tilgang til ejendomsforvaltning.
Hvor holder Skerningegårdsvej ApS til?
Skerningegårdsvej ApS har sit domicil i Svendborg, med adressen Grønnegade 18.
Hvor mange ansatte har Skerningegårdsvej ApS?
Der er ikke registreret medarbejdertal for Skerningegårdsvej ApS. Det kan betyde, at virksomheden er et holdingselskab eller en enkeltmandsvirksomhed.
Hvad er Skerningegårdsvej ApSs CVR-nummer?
CVR-nummeret for Skerningegårdsvej ApS er 43080334, registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvilke typer ejendomme investerer Skerningegårdsvej ApS i?
Skerningegårdsvej ApS investerer typisk i {property_types}, såsom boligudlejningsejendomme, erhvervsejendomme eller udviklingsprojekter, afhængigt af deres strategiske fokus.
Er Skerningegårdsvej ApS aktivt?
Ja, Skerningegårdsvej ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2022.
Hvad er CVR-nummeret for Skerningegårdsvej ApS?
Skerningegårdsvej ApS har CVR-nummer 43080334 og er registreret i Svendborg. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Skerningegårdsvej ApS?
Per Raarup Skovmand, STEEN SKOVMAND HOLDING ApS, PATRICIA SKOVMAND INVEST ApS ejer Skerningegårdsvej ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Køb og salg af egen fast ejendom

UDVIKLINGSSELSKABET BY & HAVN I/S

CVR 30823702 · København K · 143 ansatte

Ejendomsselskabet Olav de Linde A/S

CVR 38275844 · Åbyhøj · 129 ansatte

Kereby ApS

CVR 38786326 · Frederiksberg · 85 ansatte

Vektor Ejendomme A/S

CVR 29390274 · København Ø · 84 ansatte

PHILIP DAVIDSEN HOLDING ApS

CVR 29805210 · Skødstrup · 75 ansatte

AK Byggeteknik ApS

CVR 40432434 · Nuuk · 51 ansatte

HLM V Investment ApS

CVR 45988368 · København K

Jonkman ApS

CVR 45988279 · Svendborg

TXM 1 ApS

CVR 45988147 · København Ø

Kronhusene Blistrup ApS

CVR 45987116 · Løsning

Andre virksomheder i Svendborg

TRYKSAGSOMDELINGEN FYN A/S

CVR 27167780 · Andre post- og kuréraktiviteter

SH GROUP A/S

CVR 12762704 · Installation af industrimaskiner og -udstyr

Belgravia Midco ApS

CVR 38995847 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Belgravia Topco ApS

CVR 38993976 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Belgravia Midco 2 ApS

CVR 40035451 · Ikke-finansielle holdingselskaber

VSTG Denmark Holding ApS

CVR 43695762 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Ejendomsselskabet af 20. december 2023 ApS

CVR 44511460 · Køb og salg af egen fast ejendom

IG2 ApS

CVR 44502984 · Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter

Vinding 1973 Holding ApS

CVR 44498898 · Ikke-finansielle holdingselskaber

DALLAR Ejendomme ApS

CVR 44495074 · Køb og salg af egen fast ejendom

Se Skerningegårdsvej ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Svendborg

Se alle i branchen Køb og salg af egen fast ejendom

Kan du stole på Skerningegårdsvej ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Skerningegårdsvej ApS?

Vær forsigtig. Læs vores guides for at beskytte dig:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Skerningegårdsvej ApS i kontekst

Skerningegårdsvej ApS er en aktiv virksomhed med 4 års markedshistorik inden for branchen Køb og salg af egen fast ejendom, med hjemsted i Svendborg. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 43080334, stiftet i 2022. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Skerningegårdsvej ApS opererer i branchen "Køb og salg af egen fast ejendom", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Køb og salg af egen fast ejendom for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Svendborg, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Svendborg for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Skerningegårdsvej ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Skerningegårdsvej ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.