Visitkort: Skorhus ApS, CVR 43846175, Udskænkning af alkoholiske drikkevarer, Aarhus C, NORMAL
Visitkort for Skorhus ApS (CVR 43846175) - genereret af CVRcheck.dk

Skorhus ApS

CVR: 43846175 NORMAL

Anpartsselskab · Udskænkning af alkoholiske drikkevarer · Telefontorvet 10, 8000 Aarhus C · 27 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Udskænkning af alkoholiske drikkevarer
Adresse
Telefontorvet 10, 8000 Aarhus C
Ansatte
27 (lille virksomhed)
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2023-02-09 (3 år siden)
Kommune
AARHUS
Region
Region Midtjylland

Om Skorhus ApS

Skorhus ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 43846175 beliggende på Telefontorvet 10 i 8000 Aarhus C (AARHUS Kommune). Virksomheden opererer inden for "Udskænkning af alkoholiske drikkevarer" (branchekode 563020). Skorhus ApS blev stiftet den 2023-02-09 og har dermed eksisteret i over 3 år. Med 27 ansatte klassificeres Skorhus ApS som en lille virksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 2 produktionsenheder registreret.

Scoreoverblik for Skorhus ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
93
Stabilitets-Score
Fremragende
75
Aktivitets-Score
God

Vurdering af Skorhus ApS

Skorhus ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 93/100 (fremragende), med en egenkapital på 2.340.913 kr.. Aktivitets-scoren er 75/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af Skorhus ApS

I hjertet af Aarhus C har Skorhus ApS etableret sig som en virksomhed i Udskænkning af alkoholiske drikkevarer. Virksomheden er registreret for 3 år siden og er dermed i en tidlig fase. Virksomheden har ikke offentliggjort digitale regnskaber. En central udfordring for Skorhus ApS i Aarhus C er den stigende konkurrence og de skiftende forbrugertrends.

Forretningsindsigt

Som supplement Virksomheder i branchen tilbyder et bredt spektrum af alkoholiske drikkevarer, herunder øl (fra fad og flaske), vin (rød, hvid, rosé, mousserende), spiritus (vodka, gin, rom, whisky, tequila m.m.) og cocktails. Ofte suppleres sortimentet med et udvalg af ikke-alkoholiske drikkevarer som sodavand, ju Branchen 'Udskænkning af alkoholiske drikkevarer' (branchekode 563020) omfatter virksomheder, hvis primære aktivitet er salg og servering af alkoholiske drikkevarer til øjeblikkeligt forbrug på stedet. Dette inkluderer barer, pubber, diskoteker, natklubber, cocktailbarer og lignende etablissementer. Kjerneaktiviteterne strækker sig fra indkøb af råvarer (øl, vin, spiritus, mixers) fra grossister og producenter, over forarbejdning (f.eks. til cocktails), til selve udskænkningen og service til gæs I forlængelse heraf De typiske kunder i denne branche er primært B2C-forbrugere, der søger sociale oplevelser, underholdning og muligheden for at nyde alkoholiske drikkevarer i et udadvendt miljø. Kundesegmenterne er brede og varierer fra unge voksne, der søger natteliv og fest, over midaldrende, der foretrækker mere a En typisk virksomhed i denne branche opererer ofte med en flad organisationsstruktur, især i mindre etablissementer, hvor ejeren ofte er involveret i den daglige drift. Større steder kan have en mere hierarkisk struktur med en daglig leder, bartendere, tjenere og eventuelt sikkerhedspersonale. Medar

Risikovurdering

Med kun 3 år på bagen er Skorhus ApS stadig i en tidlig og sårbar fase. Den finansielle risikoprofil kan ikke vurderes uden regnskabsdata.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
557.640 kr.
Egenkapital
2.340.913 kr.
Aktiver
6.000.306 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (2)

P-nummerNavnAdresseBranche
1030555909SkorKongensgade 37, 5000, Odense CUdskænkning af alkoholiske drikkevarer
1029021062Skorhus ApSTelefontorvet 10, 8000, Aarhus CUdskænkning af alkoholiske drikkevarer

Ofte stillede spørgsmål om Skorhus ApS

Hvordan differentierer Skorhus ApS sig fra andre steder i Aarhus C?
Skorhus ApS differentierer sig typisk gennem et unikt koncept, et særligt udvalg af drikkevarer, en specifik målgruppe eller en særlig form for underholdning. Det kan også være gennem en stærk lokal forankring, en særlig historie eller et fokus på exceptionel kundeservice. Innovation i produktudbud og kundeoplevelse er nøglen til differentiering i et konkurrencepræget marked.
Er Skorhus ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er Skorhus ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Hvad er Skorhus ApSs seneste regnskab?
Skorhus ApS har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Hvor gammel er Skorhus ApS?
Med 3 års levetid har Skorhus ApS opereret siden 2023-02-09.
Hvor mange ansatte har Skorhus ApS?
Medarbejdertallet for Skorhus ApS er uoplyst i CVR-registeret.
Hvor holder Skorhus ApS til?
Virksomheden er etableret i Aarhus C, AARHUS.
Hvilken branche tilhører Skorhus ApS?
Ifølge CVR er Skorhus ApS klassificeret under "Udskænkning af alkoholiske drikkevarer" (563020).
Hvilke typer drikkevarer kan man forvente at finde hos Skorhus ApS i Aarhus C?
Hos Skorhus ApS kan kunderne typisk forvente et bredt udvalg af alkoholiske og ikke-alkoholiske drikkevarer. Dette inkluderer ofte forskellige øl fra fad og flaske, et sortiment af vine, et udvalg af spiritus og populære cocktails. Sortimentet er omhyggeligt udvalgt for at imødekomme forskellige smagspræferencer og kan variere afhængigt af etablissementets specifikke koncept og målgruppe.
Er Skorhus ApS aktivt?
Ja, Skorhus ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2023.
Hvad er CVR-nummeret for Skorhus ApS?
Skorhus ApS har CVR-nummer 43846175 og er registreret i Aarhus C. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Skorhus ApS?
Skor Group ApS ejer Skorhus ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Udskænkning af alkoholiske drikkevarer

Proud Mary ApS

CVR 41215933 · København K · 135 ansatte

GL24 A/S

CVR 39911558 · København K · 96 ansatte

HIVE ApS

CVR 34590265 · København K · 86 ansatte

Proud Mary Odense ApS

CVR 42546275 · København K · 76 ansatte

NRG ApS

CVR 40009701 · København K · 76 ansatte

VAA HOLDING A/S

CVR 25645979 · København K · 71 ansatte

Vino ApS

CVR 44559226 · København Ø

Heimdalsgade Drift ApS

CVR 44551020 · København N

Kaffeiin ApS

CVR 44534711 · Brønshøj · 3 ansatte

houseofcomedy ApS

CVR 44508478 · Aarhus C · 4 ansatte

Andre virksomheder i Aarhus C

SYSTEMATIC A/S

CVR 78834412 · Computerprogrammering

AB Family Invest ApS

CVR 43922580 · Ikke-finansielle holdingselskaber

TIVOLI FRIHEDEN A/S

CVR 12503997 · Drift af forlystelsesparker o.lign.

TakeFive ApS

CVR 42827827 · Ikke-finansielle holdingselskaber

APM Terminals - Aarhus A/S

CVR 32658393 · Godshåndtering

DANSKE COMMODITIES A/S

CVR 28113951 · Anden handel med elektricitet

MLS Group ApS

CVR 46199030 · Ikke-finansielle holdingselskaber

MSL Group Holding ApS

CVR 46198050 · Ikke-finansielle holdingselskaber

CBH NewCo ApS

CVR 46195604 · Ikke-finansielle holdingselskaber

BigMathi Holding ApS

CVR 46194292 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Virksomheder i samme størrelse

DK ROOF A/S

CVR 37926434 · Aulum · 41 ansatte

SS Import & Eksport ApS

CVR 41514469 · Birkerød · 19 ansatte

Cura Pleje Nordsjælland ApS

CVR 33266413 · Albertslund · 13 ansatte

AQUAGAIN - FOLDING SMED A/S

CVR 54249616 · Brørup · 52 ansatte

KJÆRSGAARD AUTO. AALBORG A/S

CVR 65782928 · Aalborg · 53 ansatte

BRYGGENS SPISEHUS ApS

CVR 28314124 · København S · 42 ansatte

Se Skorhus ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Aarhus C

Se alle i branchen Udskænkning af alkoholiske drikkevarer

Kan du stole på Skorhus ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Skorhus ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Skorhus ApS i kontekst

Skorhus ApS er en aktiv virksomhed med 3 års markedshistorik inden for branchen Udskænkning af alkoholiske drikkevarer, med hjemsted i Aarhus C. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 43846175, stiftet i 2023. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Skorhus ApS opererer i branchen "Udskænkning af alkoholiske drikkevarer", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Udskænkning af alkoholiske drikkevarer for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Aarhus C, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Aarhus C for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Skorhus ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Skorhus ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.