Visitkort: Strange Mortensen Holding ApS, CVR 43162691, Ikke-finansielle holdingselskaber, Tappernøje, NORMAL
Visitkort for Strange Mortensen Holding ApS (CVR 43162691) - genereret af CVRcheck.dk

Strange Mortensen Holding ApS

CVR: 43162691 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Hovedvejen 88, 4733 Tappernøje

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Hovedvejen 88, 4733 Tappernøje
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2022-03-29 (4 år siden)
Kommune
NÆSTVED
Region
Region Sjælland

Om Strange Mortensen Holding ApS

Strange Mortensen Holding ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 43162691 beliggende på Hovedvejen 88 i 4733 Tappernøje (NÆSTVED Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). Strange Mortensen Holding ApS blev stiftet den 2022-03-29 og har dermed eksisteret i over 4 år. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Strange Mortensen Holding ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
78
Stabilitets-Score
God
65
Aktivitets-Score
God

Vurdering af Strange Mortensen Holding ApS

Strange Mortensen Holding ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 78/100 (god), med en egenkapital på 139.900 kr.. Aktivitets-scoren er 65/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af Strange Mortensen Holding ApS

Fra sin adresse i Tappernøje virker Strange Mortensen Holding ApS inden for Ikke-finansielle holdingselskaber som en virksomhed. Strange Mortensen Holding ApS befinder sig med 4 års levetid i en konsolideringsfase. Offentlige regnskabstal er endnu ikke registreret for virksomheden. En særlig mulighed for Strange Mortensen Holding ApS ligger i at udnytte den akkumulerede kapital til yderligere investeringer i nye teknologier eller markeder. Makroøkonomiske udsving eller branchespecifikke udfordringer kan direkte påvirke koncernens samlede indtjening og værdiansættelse.

Erhvervsmiljø i Tappernøje

Derudover Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden fo Strange Mortensen Holding ApSs branche er kendetegnet ved konkurrence fra både lokale og nationale aktører.

Operationelle signaler

Uden registrerede medarbejdere kan virksomheden fungere som holdingselskab. Den aktive CVR-status bekræfter, at Strange Mortensen Holding ApS er i drift. Den registrerede kapital er ikke oplyst.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
76.461 kr.
Egenkapital
139.900 kr.
Aktiver
362.499 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1028129250Strange Mortensen Holding ApSHovedvejen 88, 4733, TappernøjeIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om Strange Mortensen Holding ApS

Hvad er Strange Mortensen Holding ApSs seneste regnskab?
Der er ikke offentligt tilgængelige digitale regnskabsdata for Strange Mortensen Holding ApS.
Hvilke udfordringer står Strange Mortensen Holding ApS overfor i det nuværende marked?
I det nuværende marked står Strange Mortensen Holding ApS over for udfordringer som øgede krav til ESG-rapportering, geopolitiske usikkerheder der påvirker forsyningskæder, og et potentielt strammere reguleringsmiljø. Desuden kan det være en udfordring at tiltrække og fastholde kvalificeret arbejdskraft i de underliggende datterselskaber.
Hvad er formålet med Strange Mortensen Holding ApS som et ikke-finansielt holdingselskab?
Formålet med Strange Mortensen Holding ApS er primært at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber, typisk datterselskaber. Dette gøres for at optimere koncernens struktur, styre strategisk retning, allokere kapital effektivt og minimere risici på tværs af de operationelle enheder. Det kan også lette generationsskifte og centralisere administration.
Hvor gammel er Strange Mortensen Holding ApS?
Virksomheden har eksisteret i 4 år siden den blev startet.
Hvor mange ansatte har Strange Mortensen Holding ApS?
Der er ikke registreret medarbejdertal for Strange Mortensen Holding ApS. Det kan betyde, at virksomheden er et holdingselskab eller en enkeltmandsvirksomhed.
Er Strange Mortensen Holding ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er Strange Mortensen Holding ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Er Strange Mortensen Holding ApS aktivt?
Ja, Strange Mortensen Holding ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2022.
Hvad er CVR-nummeret for Strange Mortensen Holding ApS?
Strange Mortensen Holding ApS har CVR-nummer 43162691 og er registreret i Tappernøje. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Strange Mortensen Holding ApS?
Jan Mortensen ejer Strange Mortensen Holding ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

CNB ApS

CVR 46540727 · Esbjerg V

Theseus Invest ApS

CVR 46540689 · Hellerup

Liora Invest ApS

CVR 46540670 · Hellerup

CEO Invest ApS

CVR 46540662 · Hellerup

Andre virksomheder i Tappernøje

TA. SERVICE A/S

CVR 16068985 · Fremstilling af cykler og kørestole

JUHLY Aps

CVR 39683024 · El-installation

Kabyssen Næstved ApS

CVR 41143738 · Catering på kontrakt og andre restaurationsaktiviteter

SKAARUP NIELSEN INVEST A/S

CVR 55865116 · Anlæg af ledningsnet til væsker

VOGNMAND JAN SUNDBERG ApS

CVR 33047320 · Vejgodstransport

Renovation Danmark ApS

CVR 41496940 · Indsamling af ikke-farligt affald

Se Strange Mortensen Holding ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Tappernøje

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på Strange Mortensen Holding ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Strange Mortensen Holding ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Strange Mortensen Holding ApS i kontekst

Strange Mortensen Holding ApS er en aktiv virksomhed med 4 års markedshistorik inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Tappernøje. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 43162691, stiftet i 2022. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Strange Mortensen Holding ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Tappernøje, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Tappernøje for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Strange Mortensen Holding ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Strange Mortensen Holding ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.