Visitkort: Taksinto ApS, CVR 42298794, Anden undervisning i.a.n., Odense C, NORMAL
Visitkort for Taksinto ApS (CVR 42298794) - genereret af CVRcheck.dk

Taksinto ApS

CVR: 42298794 NORMAL

Anpartsselskab · Anden undervisning i.a.n. · Østre Stationsvej 43, 5000 Odense C · 1 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Anden undervisning i.a.n.
Adresse
Østre Stationsvej 43, 5000 Odense C
Ansatte
1 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
50.000 DKK
Stiftet
2021-04-13 (5 år siden)
Kommune
ODENSE
Region
Region Syddanmark

Om Taksinto ApS

Taksinto ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 42298794 beliggende på Østre Stationsvej 43 i 5000 Odense C (ODENSE Kommune). Virksomheden opererer inden for "Anden undervisning i.a.n." (branchekode 855900). Taksinto ApS blev stiftet den 2021-04-13 og har dermed eksisteret i over 5 år. Med 1 ansatte klassificeres Taksinto ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 50.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Taksinto ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
28
Stabilitets-Score
Svag
75
Aktivitets-Score
God

Vurdering af Taksinto ApS

Taksinto ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 28/100 (svag), med en egenkapital på -407.531 kr.. Aktivitets-scoren er 75/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af Taksinto ApS

I Odense C finder man Taksinto ApS - en virksomhed som beskæftiger sig med Anden undervisning i.a.n.. Med 5 års aktivitet er Taksinto ApS stadig i en opbygningsfase. Der foreligger ingen digitale regnskabsdata for virksomheden. Med sin ekspertise og beliggenhed i Odense C er virksomheden godt positioneret til at udnytte denne efterspørgsel.

Forretningsindsigt

En typisk virksomhed i denne branche opererer ofte med en flad organisationsstruktur, især de mindre aktører. Medarbejderprofilen er præget af specialister, undervisere, coaches og administrative medarbejdere. Mange virksomheder baserer sig på freelancere eller eksterne konsulenter for at dække spec Det bemærkes også, at Virksomheder i branchen tilbyder et bredt spektrum af produkter og ydelser. Det typiske produktsortiment inkluderer kurser, workshops, seminarer, individuelle coachingforløb, certificeringsprogrammer og online-læringsmoduler. Indholdet kan variere fra praktiske færdigheder (f.eks. svejsekurser, foto Branchen 'Anden undervisning i.a.n.' (i.a.n. står for 'ikke andetsteds nævnt') omfatter en bred vifte af specialiserede uddannelses- og træningsaktiviteter, der ikke falder ind under de mere traditionelle kategorier som grundskole, gymnasier, universiteter eller erhvervsrettet voksenuddannelse. Kerneaktiviteterne spænder fra personlig udvikling, hobbypræget undervisning, specifikke færdighedskurser, førstehjælpskurser, sprogundervisning, kunstneriske fag, til mere nicheprægede områder som mindfu Som supplement Kundefloden i denne branche er en blanding af B2B og B2C. På B2C-siden er typiske kunder enkeltpersoner, der søger personlig udvikling, nye hobbyer, sprogfærdigheder eller specifikke certificeringer (f.eks. førstehjælp). Købsmønstre er ofte drevet af personlig interesse, anbefalinger, behov for karr

Risikovurdering

Med 5 års aktivitet er Taksinto ApS kommet ud af den mest kritiske startfase. Manglen på offentlige regnskaber gør det svært at bedømme den finansielle situation.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
-205.839 kr.
Egenkapital
-407.531 kr.
Aktiver
158.783 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1027015065Taksinto ApSØstre Stationsvej 43, 5000, Odense CAnden undervisning i.a.n.

Ofte stillede spørgsmål om Taksinto ApS

Hvilken branche tilhører Taksinto ApS?
Ifølge CVR er Taksinto ApS klassificeret under "Anden undervisning i.a.n." (855900).
Hvad er Taksinto ApSs CVR-nummer?
CVR-nummeret for Taksinto ApS er 42298794, registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvor mange ansatte har Taksinto ApS?
Der er ikke registreret medarbejdertal for Taksinto ApS. Det kan betyde, at virksomheden er et holdingselskab eller en enkeltmandsvirksomhed.
Hvad er Taksinto ApSs seneste regnskab?
Der er ikke offentligt tilgængelige digitale regnskabsdata for Taksinto ApS.
Hvilken rolle spiller digitalisering for Taksinto ApS i Odense C?
Digitalisering spiller en stadig større rolle. For Taksinto ApS betyder det anvendelse af online læringsplatforme, virtuelle klasseværelser og digitale værktøjer til administration og markedsføring. Dette øger fleksibilitet, rækkevidde og tilgængelighed for kunderne.
Hvordan kan jeg blive underviser eller partner hos Taksinto ApS?
Processen for at blive underviser eller partner varierer, men generelt søger virksomheder i denne branche specialister med dokumenteret erfaring og ekspertise inden for et relevant fagområde, gode pædagogiske evner og en passion for at formidle viden. Det anbefales at kontakte Taksinto ApS direkte for specifikke krav og muligheder.
Hvor holder Taksinto ApS til?
Taksinto ApS har sit domicil i Odense C, med adressen Østre Stationsvej 43.
Er Taksinto ApS aktivt?
Ja, Taksinto ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2021.
Hvad er CVR-nummeret for Taksinto ApS?
Taksinto ApS har CVR-nummer 42298794 og er registreret i Odense C. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Taksinto ApS?
TAKSINTO Holding ApS ejer Taksinto ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Anden undervisning i.a.n.

S. Vedel ApS

CVR 41611014 · København K · 1000 ansatte

FONDEN DIS - DANISH INSTITUTE FOR STUDY ABROAD

CVR 13058946 · København K · 415 ansatte

FORSIKRINGS- OG PENSIONSAKADEMIET A/S

CVR 20733616 · Rungsted Kyst · 211 ansatte

UCPLUS A/S

CVR 21620378 · Skovlunde · 146 ansatte

Komponent - Kommunernes udviklingscenter f.m.b.a

CVR 55835217 · København S · 118 ansatte

LIFE A/S

CVR 41439726 · Kongens Lyngby · 112 ansatte

VOGNMANDSSPECIALISTERNE ApS

CVR 33501730 · Rønde · 1 ansatte

MOEVE ApS

CVR 33499663 · Svendborg · 1 ansatte

MARTIN THØGERSEN ApS

CVR 33391773 · Hellerup

PERNILLE SLOT ApS

CVR 33382294 · Hørsholm · 1 ansatte

Andre virksomheder i Odense C

CURRY HOLDING ApS

CVR 31371627 · Ikke-finansielle holdingselskaber

THORNICO HOLDING A/S

CVR 35258000 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Havnegade Capital ApS

CVR 37463744 · Gennemløbsholdingselskaber

CHINA EGG PRODUCTS ApS

CVR 25529677 · Investering for egen regning

Ovodan Europe A/S

CVR 39051613 · Investering for egen regning

DANISH OVO INVESTMENT ApS

CVR 27758347 · Investering for egen regning

NO SLEEP ApS

CVR 43736345 · Computerprogrammering

Morten Mark Møller Holding ApS

CVR 43729446 · Ikke-finansielle holdingselskaber

MTT Partners 3 ApS

CVR 43725076 · Anden finansiel formidling i.a.n.

IVERSEN INVESTMENT APS

CVR 43723340 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

SØREN HORUP HOLDING ApS

CVR 31745179 · Skødstrup · 1 ansatte

Aros Isolering Fyn ApS

CVR 45910253 · Odense S · 2 ansatte

Se Taksinto ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Odense C

Se alle i branchen Anden undervisning i.a.n.

Kan du stole på Taksinto ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Taksinto ApS?

Vær forsigtig. Læs vores guides for at beskytte dig:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Taksinto ApS i kontekst

Taksinto ApS er en aktiv virksomhed med 5 års markedshistorik inden for branchen Anden undervisning i.a.n., med hjemsted i Odense C. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 42298794, stiftet i 2021. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Taksinto ApS opererer i branchen "Anden undervisning i.a.n.", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Anden undervisning i.a.n. for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Odense C, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Odense C for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Taksinto ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Taksinto ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.