Visitkort: UA Engineering ApS, CVR 44996545, Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder, Søborg, NORMAL
Visitkort for UA Engineering ApS (CVR 44996545) - genereret af CVRcheck.dk

UA Engineering ApS

CVR: 44996545 NORMAL

Anpartsselskab · Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder · Transformervej 14, 2860 Søborg · 2 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder
Adresse
Transformervej 14, 2860 Søborg
Ansatte
2 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2024-08-05 (2 år siden)
Kommune
GLADSAXE
Region
Region Hovedstaden

Om UA Engineering ApS

UA Engineering ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 44996545 beliggende på Transformervej 14 i 2860 Søborg (GLADSAXE Kommune). Virksomheden opererer inden for "Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder" (branchekode 711210). UA Engineering ApS blev stiftet den 2024-08-05 og har dermed eksisteret i over 2 år. Med 2 ansatte klassificeres UA Engineering ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for UA Engineering ApS

75
Tillids-Score
God
86
Stabilitets-Score
Fremragende
85
Aktivitets-Score
Fremragende

Vurdering af UA Engineering ApS

UA Engineering ApS opnår en tillids-score på 75/100, hvilket indikerer god troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 86/100 (fremragende), med en egenkapital på 845.330 kr.. Aktivitets-scoren er 85/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af UA Engineering ApS

UA Engineering ApS er blandt de virksomheder i Søborg, der driver virksomhed inden for Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder. UA Engineering ApSs 1-årige historie placerer virksomheden i kategorien af nyere etableringer. Virksomheden har ikke offentliggjort digitale regnskaber. Vores uoplyst antal eksperter i Søborg sikrer, at hvert projekt leveres med den højeste kvalitet, gennemsigtighed og til tiden, hvilket har opbygget vores omdømme gennem 1 år.

Forretningsindsigt

I tillæg hertil Virksomheder i branchen tilbyder et bredt spektrum af tekniske rådgivningsydelser. Dette inkluderer blandt andet statiske beregninger, konstruktionsdesign, installationsprojektering (VVS, ventilation, el, kloak), energi- og indeklimarådgivning, brandteknisk rådgivning, geotekniske undersøgelser, mil Parallelt hermed De typiske kunder i denne branche er primært B2B-segmentet. De omfatter en bred vifte af aktører såsom private bygherrer (ejendomsudviklere, industrivirksomheder, boligselskaber), offentlige bygherrer (kommuner, regioner, statslige institutioner), entreprenørvirksomheder, arkitektfirmaer og andre rå Branchen 'Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder' (branchekode 711210) omfatter virksomheder, der leverer specialiseret teknisk ekspertise og rådgivning inden for en bred vifte af bygge- og anlægsprojekter. Kerneaktiviteterne strækker sig fra indledende feasibility-studier, forundersøgelser og konceptudvikling til detaljeret design, projektering, udbudsmateriale, tilsyn under udførelse og idriftsættelse. Dette inkluderer strukturdesign, VVS- og el-installationer, ener En typisk virksomhed i branchen er ofte organiseret med en flad eller matrix-struktur, hvor projekter håndteres af tværfaglige teams. Medarbejderprofilen er domineret af højtuddannede ingeniører, konstruktører, bygningskonstruktører og andre tekniske specialister. Der er ofte en høj andel af medarbe

Erhvervsmiljø i Søborg

Det lokale erhvervsliv spænder bredt med aktiviteter i mange sektorer. Konkurrencesituationen i branchen er kendetegnet ved et stort antal aktører, der spænder fra store, etablerede ingeniørhuse til mindre specialistvirksomheder og enkeltmandsfirmaer, hvilket indikerer en fragmenteret struktur, især i den lavere ende af markedet. Markedsstørrelsen er betydelig og tæt knyttet til aktiviteten i bygge- og anlægssektoren generelt. Vækstraten er moderat, men stabil, drevet af fortsat urbanisering, behov for infrastrukturvedligeholdelse og en stigende efterspørgsel efter Hertil kommer, at Branchen 'Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder' (branchekode 711210) omfatter virksomheder, der leverer specialiseret teknisk ekspertise og rådgivning inden for en bred vifte af bygge- og anlægsprojekter. Kerneaktiviteterne strækker sig fra indledende feasibility-studier, forundersøgelser og konceptudvikling til detaljeret design, projektering, udbudsmateriale, tilsyn

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
805.330 kr.
Egenkapital
845.330 kr.
Aktiver
1.328.905 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1030563987UA Engineering ApSTransformervej 14, 2860, SøborgRådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder

Ofte stillede spørgsmål om UA Engineering ApS

Hvor mange ansatte har UA Engineering ApS?
Medarbejdertallet for UA Engineering ApS er uoplyst i CVR-registeret.
Hvor holder UA Engineering ApS til?
Virksomheden er med domicil i Søborg, GLADSAXE.
Kan UA Engineering ApS hjælpe med at navigere i bygningsreglementer og lovgivning i Søborg?
Ja, absolut. Vores ingeniører hos UA Engineering ApS er specialister i gældende bygningsreglementer, danske standarder og miljølovgivning. Vi rådgiver og sikrer, at alle projekter overholder de nødvendige krav, hvilket minimerer risici og sikrer en gnidningsfri godkendelsesproces.
Hvor gammel er UA Engineering ApS?
Virksomheden har eksisteret i 1 år siden den blev etableret.
Hvad laver UA Engineering ApS?
Som Anpartsselskab beskæftiger UA Engineering ApS sig med Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder fra Søborg.
Er UA Engineering ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er UA Engineering ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Hvad er UA Engineering ApSs seneste regnskab?
UA Engineering ApS har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Hvad er UA Engineering ApS's tilgang til bæredygtighed i byggeprojekter i Søborg?
UA Engineering ApS har en proaktiv tilgang til bæredygtighed. Vi integrerer energieffektive løsninger, materialevalg med lavt klimaaftryk, cirkulær økonomi-principper og optimering af indeklima i vores designs for at skabe byggeri, der er både miljøvenligt og økonomisk fordelagtigt på lang sigt.
Er UA Engineering ApS aktivt?
Ja, UA Engineering ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2024.
Hvad er CVR-nummeret for UA Engineering ApS?
UA Engineering ApS har CVR-nummer 44996545 og er registreret i Søborg. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer UA Engineering ApS?
Umut Arabaci ejer UA Engineering ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder

SEMCO MARITIME A/S

CVR 25490762 · Esbjerg · 882 ansatte

SYSTRA DANMARK A/S

CVR 26048494 · København S · 408 ansatte

MEDIC OUH I/S

CVR 33968078 · København K · 245 ansatte

ENVIDAN A/S

CVR 18334305 · Silkeborg · 236 ansatte

EKJ RÅDGIVENDE INGENIØRER A/S

CVR 83175419 · København Ø · 235 ansatte

ISC RÅDGIVENDE INGENIØRER A/S

CVR 26340713 · København Ø · 235 ansatte

JL Byggestyring.dk ApS

CVR 43839276 · Svendborg · 2 ansatte

Yingli Solar ApS

CVR 43829424 · Gentofte · 1 ansatte

Wiegand&Co ApS

CVR 43821180 · Vedbæk · 1 ansatte

Saabye & Nielsen ApS

CVR 43814796 · Ry

Andre virksomheder i Søborg

NCC Kronløbsøen I/S

CVR 40382917 · Opførelse af bygninger

HNB Fjernvarme I/S

CVR 39575515 · Anlæg af ledningsnet til væsker

Vandlinjen Entreprise Konsortium, VEK I/S

CVR 43057561 · Anlæg af ledningsnet til væsker

Konsortium NCC - Brøndum I/S

CVR 42658898 · Opførelse af bygninger

NCC SMET Kalvebod Konsortiet I/S

CVR 42738557 · Opførelse af bygninger

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Ikke-finansielle holdingselskaber

RK team service ApS

CVR 44204789 · Flytteaktiviteter

Asmi Group Holding ApS

CVR 44202441 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Vantive ApS

CVR 44201666 · Engroshandel med læge- og hospitalsartikler

Asmara Afro ApS

CVR 44196816 · Detailhandel med kosmetikvarer og toiletartikler

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

MOSQUITO CYKELCENTER LYSTRUP ApS

CVR 27339417 · Lystrup · 3 ansatte

ILT Invest ApS

CVR 45871746 · København K · 4 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

Se UA Engineering ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Søborg

Se alle i branchen Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder

Kan du stole på UA Engineering ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med UA Engineering ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

UA Engineering ApS i kontekst

UA Engineering ApS er en ung virksomhed under opbygning inden for branchen Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder, med hjemsted i Søborg. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 44996545, stiftet i 2024. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

UA Engineering ApS opererer i branchen "Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Søborg, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Søborg for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for UA Engineering ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret UA Engineering ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.