Visitkort: ULFBORG MOTIONSCENTER ApS, CVR 29689342, Drift af fitnesscentre, Ulfborg, NORMAL
Visitkort for ULFBORG MOTIONSCENTER ApS (CVR 29689342) - genereret af CVRcheck.dk

ULFBORG MOTIONSCENTER ApS

CVR: 29689342 NORMAL

Anpartsselskab · Drift af fitnesscentre · Sportsvej 1, 6990 Ulfborg · 3 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Drift af fitnesscentre
Adresse
Sportsvej 1, 6990 Ulfborg
Ansatte
3 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
125.000 DKK
Stiftet
2006-07-01 (20 år siden)
Kommune
HOLSTEBRO
Region
Region Midtjylland

Om ULFBORG MOTIONSCENTER ApS

ULFBORG MOTIONSCENTER ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 29689342 beliggende på Sportsvej 1 i 6990 Ulfborg (HOLSTEBRO Kommune). Virksomheden opererer inden for "Drift af fitnesscentre" (branchekode 931300). ULFBORG MOTIONSCENTER ApS blev stiftet den 2006-07-01 og har dermed eksisteret i over 20 år. Med 3 ansatte klassificeres ULFBORG MOTIONSCENTER ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 125.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for ULFBORG MOTIONSCENTER ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
93
Stabilitets-Score
Fremragende
75
Aktivitets-Score
God

Vurdering af ULFBORG MOTIONSCENTER ApS

ULFBORG MOTIONSCENTER ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 93/100 (fremragende), med en egenkapital på 412.625 kr.. Aktivitets-scoren er 75/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af ULFBORG MOTIONSCENTER ApS

Som registreret Anpartsselskab i Ulfborg er ULFBORG MOTIONSCENTER ApS en aktør inden for Drift af fitnesscentre. Med 19 års erfaring har ULFBORG MOTIONSCENTER ApS opbygget erfaring og relationer i branchen. Personalestyrken på 3 medarbejdere placerer ULFBORG MOTIONSCENTER ApS som en mikrovirksomhed. Det har ikke været muligt at identificere digitale regnskabsdata for ULFBORG MOTIONSCENTER ApS. Potentielle udfordringer for ULFBORG MOTIONSCENTER ApS inkluderer stigende driftsomkostninger, især energipriser, samt et intensivt konkurrencemiljø fra både etablerede kæder og nye nicheaktører. Endvidere kan ændringer i forbrugerpræferencer mod hjemmetræning eller digitale løsninger udgøre en trussel, som ULFBORG MOTIONSCENTER ApS løbende må adressere for at bevare sin markedsposition. Kunderne hos ULFBORG MOTIONSCENTER ApS i Ulfborg nyder godt af en uovertruffen træningsoplevelse, der er resultatet af 19 års dedikation til sundhed og fitness.

Forretningsindsigt

Branchen 'Drift af fitnesscentre' omfatter virksomheder, hvis primære aktivitet er at tilbyde faciliteter og services relateret til fysisk træning og sundhedsfremme. Dette inkluderer typisk adgang til træningsudstyr, holdtræning, personlig træning og ofte også supplerende tilbud som kostvejledning, fysioterapi eller wellness-ydelser. Værdikæden starter hos leverandører af træningsudstyr, IT-systemer (medlemsadministration, booking) og kvalificeret personale (instruktører, personlige trænere). Vi En typisk virksomhed i branchen har en flad organisationsstruktur, især i mindre centre, med en ejer/leder, der varetager den daglige drift, markedsføring og personaleledelse. Større centre og kæder har en mere hierarkisk struktur med centerledere, teamledere for instruktører og salgspersonale. Meda Det er desuden værd at bemærke, at Virksomheder i branchen tilbyder et bredt spektrum af ydelser. Kerneproduktet er typisk adgang til et træningscenter med diverse udstyr (cardio, styrketræning, funktionel træning). Hertil kommer et omfattende udbud af holdtræning, der spænder fra højintensiv intervaltræning (HIIT) og spinning til yo Herudover De typiske kunder er primært B2C, dækkende et bredt spektrum af aldersgrupper og socioøkonomiske baggrunde, fra unge studerende til pensionister. En stigende andel er dog også B2B, hvor virksomheder tilbyder medarbejderfordele i form af medlemskaber eller skræddersyede sundhedsprogrammer. Kundesegme

Risikovurdering

Med 19 års levetid har virksomheden bekræfter evnen til at overleve i markedet. Den finansielle risikoprofil kan ikke vurderes uden regnskabsdata.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
261.192 kr.
Egenkapital
412.625 kr.
Aktiver
669.332 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1012440088ULFBORG MOTIONSCENTER ApSSportsvej 1, 6990, UlfborgDrift af fitnesscentre

Ofte stillede spørgsmål om ULFBORG MOTIONSCENTER ApS

Hvor gammel er ULFBORG MOTIONSCENTER ApS?
Med 19 års levetid har ULFBORG MOTIONSCENTER ApS opereret siden 2006-07-01.
Hvem er de typiske kunder hos ULFBORG MOTIONSCENTER ApS?
De typiske kunder er en bred skare af B2C-forbrugere i alle aldersgrupper, fra studerende til pensionister, der søger at forbedre deres fysiske form og sundhed. Derudover servicerer ULFBORG MOTIONSCENTER ApS ofte også B2B-kunder i form af virksomheder, der tilbyder medarbejderfordele.
Hvad er ULFBORG MOTIONSCENTER ApSs CVR-nummer?
ULFBORG MOTIONSCENTER ApSs CVR-nummer er 29689342. Virksomheden er registreret som Anpartsselskab.
Hvilken branche tilhører ULFBORG MOTIONSCENTER ApS?
Ifølge CVR er ULFBORG MOTIONSCENTER ApS klassificeret under "Drift af fitnesscentre" (931300).
Er ULFBORG MOTIONSCENTER ApS en aktiv virksomhed?
ULFBORG MOTIONSCENTER ApS har CVR-status "NORMAL". Det betyder, at virksomheden er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvilke primære ydelser tilbyder ULFBORG MOTIONSCENTER ApS i Ulfborg?
ULFBORG MOTIONSCENTER ApS tilbyder et bredt spektrum af ydelser inden for drift af fitnesscentre, herunder adgang til moderne træningsudstyr, et varieret udbud af holdtræning, personlig træning og ofte også supplerende tilbud som kostvejledning eller wellness-faciliteter. Fokus er på at fremme fysisk aktivitet og generel sundhed for alle medlemssegmenter.
Hvad laver ULFBORG MOTIONSCENTER ApS?
ULFBORG MOTIONSCENTER ApS er registreret inden for branchen "Drift af fitnesscentre" med branchekode 931300. Virksomheden er forankret i Ulfborg og er registreret som Anpartsselskab.
Hvor mange ansatte har ULFBORG MOTIONSCENTER ApS?
ULFBORG MOTIONSCENTER ApS har ansat 3 medarbejdere (interval: ANTAL_2_4).
Er ULFBORG MOTIONSCENTER ApS aktivt?
Ja, ULFBORG MOTIONSCENTER ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2006.
Hvad er CVR-nummeret for ULFBORG MOTIONSCENTER ApS?
ULFBORG MOTIONSCENTER ApS har CVR-nummer 29689342 og er registreret i Ulfborg. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer ULFBORG MOTIONSCENTER ApS?
PKN HOLDING ApS ejer ULFBORG MOTIONSCENTER ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Drift af fitnesscentre

Pure Gym Denmark A/S

CVR 25652991 · Valby · 3563 ansatte

SATS Danmark A/S

CVR 20370599 · Kongens Lyngby · 1131 ansatte

FitnessX Vest ApS

CVR 40131906 · Holte · 139 ansatte

SENSES DS ApS

CVR 34465576 · København V · 92 ansatte

Ground ApS

CVR 41451270 · Almind · 88 ansatte

SOLO Fitness Havnen ApS

CVR 42764590 · Svendborg · 59 ansatte

Andre virksomheder i Ulfborg

BKJU HOLDING ApS

CVR 13592381 · Ikke-finansielle holdingselskaber

ABC LAVPRIS, ULFBORG ApS

CVR 15387343 · Detailhandel med dagligvarer i supermarkeder og købmandsbutikker

MIL-TEK DANMARK A/S

CVR 26889855 · Engroshandel med værktøjsmaskiner

STADIL SMEDIE- OG MASKINFORRETNING A/S

CVR 19163237 · Engroshandel med landbrugsmaskiner, -udstyr og tilbehør hertil

Aktieselskabet af 18-05-2022

CVR 31578078 · Almindelig rengøring i bygninger

SDR. NISSUM BRUGSFORENING

CVR 37301515 · Detailhandel med dagligvarer i supermarkeder og købmandsbutikker

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

MOSQUITO CYKELCENTER LYSTRUP ApS

CVR 27339417 · Lystrup · 3 ansatte

ILT Invest ApS

CVR 45871746 · København K · 4 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

Se ULFBORG MOTIONSCENTER ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Ulfborg

Se alle i branchen Drift af fitnesscentre

Kan du stole på ULFBORG MOTIONSCENTER ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med ULFBORG MOTIONSCENTER ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

ULFBORG MOTIONSCENTER ApS i kontekst

ULFBORG MOTIONSCENTER ApS er en etableret aktør med 20 års dokumenteret drift inden for branchen Drift af fitnesscentre, med hjemsted i Ulfborg. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 29689342, stiftet i 2006. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

ULFBORG MOTIONSCENTER ApS opererer i branchen "Drift af fitnesscentre", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Drift af fitnesscentre for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Ulfborg, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Ulfborg for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for ULFBORG MOTIONSCENTER ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret ULFBORG MOTIONSCENTER ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.