Visitkort: Vesterby Holding ApS, CVR 40081046, Ikke-finansielle holdingselskaber, Tarm, NORMAL
Visitkort for Vesterby Holding ApS (CVR 40081046) - genereret af CVRcheck.dk

Vesterby Holding ApS

CVR: 40081046 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Vesterbyvej 14, 6880 Tarm

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Vesterbyvej 14, 6880 Tarm
Selskabskapital
50.000 DKK
Stiftet
2018-09-12 (8 år siden)
Kommune
RINGKØBING-SKJERN
Region
Region Midtjylland

Om Vesterby Holding ApS

Vesterby Holding ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 40081046 beliggende på Vesterbyvej 14 i 6880 Tarm (RINGKØBING-SKJERN Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). Vesterby Holding ApS blev stiftet den 2018-09-12 og har dermed eksisteret i over 8 år. Selskabskapitalen er registreret til 50.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Vesterby Holding ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
85
Stabilitets-Score
Fremragende
55
Aktivitets-Score
Moderat

Vurdering af Vesterby Holding ApS

Vesterby Holding ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 85/100 (fremragende), med en egenkapital på 71.324.326 kr.. Aktivitets-scoren er 55/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af Vesterby Holding ApS

Branchen Ikke-finansielle holdingselskaber tæller Vesterby Holding ApS blandt sine aktører i Tarm-området. Med 7 års aktivitet er Vesterby Holding ApS stadig i en opbygningsfase. For Vesterby Holding ApS er der endnu ikke registreret maskinlæsbare regnskabsdata i det offentlige register. Dette kan føre til suboptimale beslutninger, der påvirker koncernens samlede performance og omdømme.

Erhvervsmiljø i Tarm

Som supplement Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden fo Erhvervsmæssigt er Tarm karakteriseret ved et varieret udbud af virksomheder.

Operationelle signaler

Der er ingen registrerede medarbejdere, hvilket kan indikere en holdingstruktur eller enkeltmandsvirksomhed. CVR-status er aktiv (NORMAL), hvilket bekræfter igangværende virksomhed. Vesterby Holding ApS har en indskudskapital på ikke oplyst.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
-
Resultat
770.928 kr.
Egenkapital
71.324.326 kr.
Aktiver
72.441.411 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1024200805Vesterby Holding ApSVesterbyvej 14, 6880, TarmIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om Vesterby Holding ApS

Hvilken branche tilhører Vesterby Holding ApS?
Virksomheden opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber" (kode: 642120).
Hvor gammel er Vesterby Holding ApS?
Med 7 års levetid har Vesterby Holding ApS opereret siden 2018-09-12.
Hvilke typer virksomheder ejer Vesterby Holding ApS typisk?
Som et ikke-finansielt holdingselskab ejer Vesterby Holding ApS typisk en række operationelle virksomheder inden for forskellige brancher. Dette kan omfatte alt fra produktionsvirksomheder og detailkæder til teknologivirksomheder og serviceudbydere. Porteføljen afhænger af Vesterby Holding ApSs strategiske fokus og investeringsprofil.
Hvad laver Vesterby Holding ApS?
Som Anpartsselskab beskæftiger Vesterby Holding ApS sig med Ikke-finansielle holdingselskaber fra Tarm.
Hvor holder Vesterby Holding ApS til?
Vesterby Holding ApS har adresse på Vesterbyvej 14, 6880 Tarm.
Hvad er Vesterby Holding ApSs CVR-nummer?
Vesterby Holding ApSs CVR-nummer er 40081046. Virksomheden er registreret som Anpartsselskab.
Hvilke udfordringer står Vesterby Holding ApS overfor i det nuværende marked?
I det nuværende marked står Vesterby Holding ApS over for udfordringer som øgede krav til ESG-rapportering, geopolitiske usikkerheder der påvirker forsyningskæder, og et potentielt strammere reguleringsmiljø. Desuden kan det være en udfordring at tiltrække og fastholde kvalificeret arbejdskraft i de underliggende datterselskaber.
Er Vesterby Holding ApS aktivt?
Ja, Vesterby Holding ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2018.
Hvad er CVR-nummeret for Vesterby Holding ApS?
Vesterby Holding ApS har CVR-nummer 40081046 og er registreret i Tarm. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Vesterby Holding ApS?
Karsten Dybkær Kristensen ejer Vesterby Holding ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

KLC HOLDING ApS

CVR 87476928 · Odense NV · 2 ansatte

PLUS HOLDING ApS

CVR 87390217 · Gilleleje · 1 ansatte

ApS SPKR NR. 346

CVR 87363228 · Frederiksberg C · 1 ansatte

LEFIN INVEST ApS

CVR 87351815 · Espergærde

Andre virksomheder i Tarm

VM TARM A/S

CVR 11784879 · Fremstilling af karosserier til motorkøretøjer; fremstilling af påhængsvogne og sættevogne

FRANK HANSEN, HOVEN HOLDING ApS

CVR 35834842 · Ikke-finansielle holdingselskaber

ORLA HANSEN A/S

CVR 78810319 · Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf

ST INVENTAR A/S

CVR 21639044 · Fremstilling af møbler

ABC LAVPRIS, TARM ApS

CVR 18369184 · Detailhandel med dagligvarer i supermarkeder og købmandsbutikker

AADUM AUTOOPHUG A/S

CVR 49159013 · Engroshandel med affaldsprodukter

BPN Trading ApS

CVR 43478478 · Detailhandel med bad- og køkkenelementer mv.

Sature A/S

CVR 43472305 · Fremstilling af andre kemiske produkter i.a.n.

Jonsen Invest ApS

CVR 43467921 · Anden finansiel formidling i.a.n.

Leverandørforeningen Foersom Biogas FMBA

CVR 43434438 · Erhvervs- og arbejdsgiverorganisationers aktiviteter

Se Vesterby Holding ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Tarm

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på Vesterby Holding ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Vesterby Holding ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Vesterby Holding ApS i kontekst

Vesterby Holding ApS er en aktiv virksomhed med 8 års markedshistorik inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Tarm. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 40081046, stiftet i 2018. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Vesterby Holding ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Tarm, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Tarm for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Vesterby Holding ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Vesterby Holding ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.