Visitkort: WEB GROUP HOLDING ApS, CVR 36047682, Ikke-finansielle holdingselskaber, København K, NORMAL
Visitkort for WEB GROUP HOLDING ApS (CVR 36047682) - genereret af CVRcheck.dk

WEB GROUP HOLDING ApS

CVR: 36047682 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Fiolstræde 44, 1171 København K

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Fiolstræde 44, 1171 København K
Selskabskapital
50.000 DKK
Stiftet
2014-07-16 (12 år siden)
Kommune
KØBENHAVN
Region
Region Hovedstaden

Om WEB GROUP HOLDING ApS

WEB GROUP HOLDING ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 36047682 beliggende på Fiolstræde 44 i 1171 København K (KØBENHAVN Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). WEB GROUP HOLDING ApS blev stiftet den 2014-07-16 og har dermed eksisteret i over 12 år. Selskabskapitalen er registreret til 50.000 DKK. Virksomheden har 2 produktionsenheder registreret.

Scoreoverblik for WEB GROUP HOLDING ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
85
Stabilitets-Score
Fremragende
65
Aktivitets-Score
God

Vurdering af WEB GROUP HOLDING ApS

WEB GROUP HOLDING ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 85/100 (fremragende), med en egenkapital på 1.118.850 kr.. Aktivitets-scoren er 65/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af WEB GROUP HOLDING ApS

Den København K-baserede virksomhed WEB GROUP HOLDING ApS er klassificeret inden for Ikke-finansielle holdingselskaber. Siden stiftelsen for 11 år siden har virksomheden vist evne til at tilpasse sig. Som holdingselskab offentliggør WEB GROUP HOLDING ApS muligvis kun koncernregnskab via moderselskabet. Deres strategiske tilgang til investeringer og porteføljeforvaltning muliggør effektiv ressourceallokering og risikostyring, hvilket bidrager til en stærk økonomisk performance på tværs af koncernen. For WEB GROUP HOLDING ApS er en nøglerisiko den potentielle mangel på operationel kontrol i datterselskaberne, især hvis holdingselskabet har en passiv investeringsstrategi.

Erhvervsmiljø i København K

Det lokale erhvervsliv spænder bredt med aktiviteter i mange sektorer. Det er desuden værd at bemærke, at Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden fo

Operationelle signaler

Uden registrerede medarbejdere kan virksomheden fungere som holdingselskab. Den aktive CVR-status bekræfter, at WEB GROUP HOLDING ApS er i drift. Selskabskapitalen er registreret til ikke oplyst.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
46.940 kr.
Egenkapital
1.118.850 kr.
Aktiver
1.151.190 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (2)

P-nummerNavnAdresseBranche
1019562014WEB GROUP HOLDING ApSFiolstræde 44, 1171, København KIkke-finansielle holdingselskaber
1024160692Web Group HoldingKuldyssen 10, 2630, TaastrupIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om WEB GROUP HOLDING ApS

Hvor gammel er WEB GROUP HOLDING ApS?
Med 11 års levetid har WEB GROUP HOLDING ApS opereret siden 2014-07-16.
Er WEB GROUP HOLDING ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er WEB GROUP HOLDING ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Hvilke udfordringer står WEB GROUP HOLDING ApS overfor i det nuværende marked?
I det nuværende marked står WEB GROUP HOLDING ApS over for udfordringer som øgede krav til ESG-rapportering, geopolitiske usikkerheder der påvirker forsyningskæder, og et potentielt strammere reguleringsmiljø. Desuden kan det være en udfordring at tiltrække og fastholde kvalificeret arbejdskraft i de underliggende datterselskaber.
Hvad laver WEB GROUP HOLDING ApS?
Som Anpartsselskab beskæftiger WEB GROUP HOLDING ApS sig med Ikke-finansielle holdingselskaber fra København K.
Hvilken branche tilhører WEB GROUP HOLDING ApS?
Virksomheden opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber" (kode: 642120).
Hvad er WEB GROUP HOLDING ApSs CVR-nummer?
CVR-nummeret for WEB GROUP HOLDING ApS er 36047682, registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvilke typer virksomheder ejer WEB GROUP HOLDING ApS typisk?
Som et ikke-finansielt holdingselskab ejer WEB GROUP HOLDING ApS typisk en række operationelle virksomheder inden for forskellige brancher. Dette kan omfatte alt fra produktionsvirksomheder og detailkæder til teknologivirksomheder og serviceudbydere. Porteføljen afhænger af WEB GROUP HOLDING ApSs strategiske fokus og investeringsprofil.
Hvor mange ansatte har WEB GROUP HOLDING ApS?
Medarbejdertallet for WEB GROUP HOLDING ApS er uoplyst i CVR-registeret.
Er WEB GROUP HOLDING ApS aktivt?
Ja, WEB GROUP HOLDING ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2014.
Hvad er CVR-nummeret for WEB GROUP HOLDING ApS?
WEB GROUP HOLDING ApS har CVR-nummer 36047682 og er registreret i København K. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer WEB GROUP HOLDING ApS?
Peter Vendelby ejer WEB GROUP HOLDING ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

Kent Køhler Holding ApS

CVR 46490649 · Horsens

DADAF Holding ApS

CVR 46490185 · Ry

Merlea Holding ApS

CVR 46489888 · Faxe

Glavind Consulting Partners Holding ApS

CVR 46489365 · Vejle

Andre virksomheder i København K

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · Ikke-finansielle holdingselskaber

DAMCO A/S

CVR 30494350 · Ikke-finansielle holdingselskaber

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Maersk Logistics & Services International A/S

CVR 31476658 · Andre støtteaktiviteter i forbindelse med transport

NPLH Holding ApS

CVR 44242656 · Anden finansiel formidling i.a.n.

Coloplast Holding ApS

CVR 44242648 · Anden finansiel formidling i.a.n.

NIO AIF-SIKAV

CVR 45966607 · Andre investeringsfondes aktiviteter

Kanalhunden ApS

CVR 45961044 · Investering for egen regning

Offshore Renewables ApS

CVR 45961028 · Anden teknisk rådgivning

Alethia ApS

CVR 45959392 · Psykologisk og psykoterapeutisk rådgivning

Se WEB GROUP HOLDING ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i København K

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på WEB GROUP HOLDING ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med WEB GROUP HOLDING ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

WEB GROUP HOLDING ApS i kontekst

WEB GROUP HOLDING ApS er en etableret aktør med 12 års dokumenteret drift inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i København K. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 36047682, stiftet i 2014. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

WEB GROUP HOLDING ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i København K, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i København K for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for WEB GROUP HOLDING ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret WEB GROUP HOLDING ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.