Visitkort: CYLINDER TEKNIK ApS, CVR 25369025, Fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr, Haderslev, NORMAL
Visitkort for CYLINDER TEKNIK ApS (CVR 25369025) - genereret af CVRcheck.dk

CYLINDER TEKNIK ApS

CVR: 25369025 NORMAL

Anpartsselskab · Fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr · Nellikevej 3, 6100 Haderslev

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr
Adresse
Nellikevej 3, 6100 Haderslev
Selskabskapital
125.000 DKK
Stiftet
1999-12-01 (27 år siden)
Kommune
HADERSLEV
Region
Region Syddanmark

Om CYLINDER TEKNIK ApS

CYLINDER TEKNIK ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 25369025 beliggende på Nellikevej 3 i 6100 Haderslev (HADERSLEV Kommune). Virksomheden opererer inden for "Fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr" (branchekode 282200). CYLINDER TEKNIK ApS blev stiftet den 1999-12-01 og har dermed eksisteret i over 27 år. Selskabskapitalen er registreret til 125.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for CYLINDER TEKNIK ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
85
Stabilitets-Score
Fremragende
65
Aktivitets-Score
God

Vurdering af CYLINDER TEKNIK ApS

CYLINDER TEKNIK ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 85/100 (fremragende), med en egenkapital på 2.470.892 kr.. Aktivitets-scoren er 65/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af CYLINDER TEKNIK ApS

Med registrering i Haderslev repræsenterer CYLINDER TEKNIK ApS Fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr-branchen som en virksomhed. CYLINDER TEKNIK ApS har opereret i 26 år, hvilket demonstrerer en bemærkelsesværdig levedygtighed. For CYLINDER TEKNIK ApS er der endnu ikke registreret maskinlæsbare regnskabsdata i det offentlige register. Virksomhedens evne til at fastholde sin specialistposition og fleksibilitet er afgørende for at navigere i disse dynamikker.

Konkurrenceposition

Derudover Virksomheder i branchen tilbyder et omfattende produktsortiment, der typisk inkluderer kraner (portalkraner, traverskraner, søjlesvingkraner), gaffeltrucks og palleløftere (manuelle, elektriske, terræ I branchens kontekst placerer CYLINDER TEKNIK ApS sig som en virksomhed.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
0 kr.
Resultat
249.050 kr.
Egenkapital
2.470.892 kr.
Aktiver
2.529.376 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1007652166CYLINDER TEKNIK ApSNellikevej 3, 6100, HaderslevFremstilling af løfte- og håndteringsudstyr

Ofte stillede spørgsmål om CYLINDER TEKNIK ApS

Hvordan sikrer CYLINDER TEKNIK ApS i Haderslev kvalitet og sikkerhed i deres produkter?
Kvalitet og sikkerhed er afgørende for CYLINDER TEKNIK ApS. Dette sikres gennem anvendelse af certificerede materialer, streng overholdelse af nationale og internationale sikkerhedsstandarder (f.eks. EN-standarder, Maskindirektivet), interne kvalitetskontrolprocesser og regelmæssig uddannelse af medarbejdere. Mange virksomheder tilbyder også lovpligtige eftersyn og vedligeholdelseskontrakter for at opretholde udstyrets sikkerhed og funktionalitet.
Hvilken branche tilhører CYLINDER TEKNIK ApS?
Virksomheden opererer i branchen "Fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr" (kode: 282200).
Kan CYLINDER TEKNIK ApS i Haderslev tilbyde skræddersyede løsninger?
Ja, skræddersyede løsninger er en kernekompetence for mange virksomheder i branchen, herunder CYLINDER TEKNIK ApS. De arbejder tæt sammen med kunderne for at analysere specifikke behov, designe og producere udstyr, der præcist matcher kundens operationelle krav, pladsforhold og budget. Dette kan omfatte alt fra tilpasning af standardprodukter til udvikling af helt nye systemer.
Hvor holder CYLINDER TEKNIK ApS til?
CYLINDER TEKNIK ApS har sit domicil i Haderslev, med adressen Nellikevej 3.
Er CYLINDER TEKNIK ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er CYLINDER TEKNIK ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Hvor gammel er CYLINDER TEKNIK ApS?
CYLINDER TEKNIK ApS blev startet for 26 år siden (startdato: 1999-12-01).
Hvad er CYLINDER TEKNIK ApSs seneste regnskab?
CYLINDER TEKNIK ApS har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Hvad er CYLINDER TEKNIK ApSs CVR-nummer?
CVR-nummeret for CYLINDER TEKNIK ApS er 25369025, registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Er CYLINDER TEKNIK ApS aktivt?
Ja, CYLINDER TEKNIK ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 1999.
Hvad er CVR-nummeret for CYLINDER TEKNIK ApS?
CYLINDER TEKNIK ApS har CVR-nummer 25369025 og er registreret i Haderslev. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer CYLINDER TEKNIK ApS?
Carsten Gram ejer CYLINDER TEKNIK ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr

HMF GROUP A/S

CVR 33639317 · Højbjerg · 525 ansatte

SJØRRING MASKINFABRIK A/S

CVR 73730317 · Thisted · 226 ansatte

V. GULDMANN A/S

CVR 27706746 · Aarhus N · 168 ansatte

Seasight Solutions A/S

CVR 43330691 · Hvide Sande · 168 ansatte

Kongskilde Industries A/S

CVR 39406101 · Sorø · 126 ansatte

CALJAN A/S

CVR 30205618 · Hasselager · 121 ansatte

GLOBAL GRAVITY ApS

CVR 33950705 · Esbjerg N

JUST EASY TOOLS ApS

CVR 33644809 · Holstebro · 3 ansatte

IMMO A/S

CVR 33575149 · Vejle

MOVETEC SOLUTIONS ApS

CVR 33369891 · Søndersø · 3 ansatte

Andre virksomheder i Haderslev

Davidsen Holding I ApS

CVR 39491133 · Ikke-finansielle holdingselskaber

F. ENGEL KONFEKTION A/S

CVR 30637119 · Fremstilling af yderbeklædning

Lindab A/S

CVR 33124228 · Fremstilling af klimaanlæg, ikke til husholdningsbrug

Thomas Bjerrum Holding ApS

CVR 43542648 · Ikke-finansielle holdingselskaber

TROLDHØJ HOLDING A/S

CVR 18746697 · Ikke-finansielle holdingselskaber

F. ENGEL K/S

CVR 24260151 · Engroshandel med beklædning

Årø Events ApS

CVR 46391659 · Ikke-finansielle holdingselskaber

KINN Studio ApS

CVR 46352734 · Indretningsaktiviteter

KVS Holding ApS

CVR 46322568 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Opholdsstedet Humani ApS

CVR 46315812 · Drift af døgninstitutioner for børn og unge

Se CYLINDER TEKNIK ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Haderslev

Se alle i branchen Fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr

Kan du stole på CYLINDER TEKNIK ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med CYLINDER TEKNIK ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

CYLINDER TEKNIK ApS i kontekst

CYLINDER TEKNIK ApS er en etableret aktør med 27 års dokumenteret drift inden for branchen Fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr, med hjemsted i Haderslev. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 25369025, stiftet i 1999. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

CYLINDER TEKNIK ApS opererer i branchen "Fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Haderslev, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Haderslev for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for CYLINDER TEKNIK ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret CYLINDER TEKNIK ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.