Visitkort: DORTHE CHRISTENSEN ApS, CVR 31577314, Blandet landbrugsdrift, Saltum, NORMAL
Visitkort for DORTHE CHRISTENSEN ApS (CVR 31577314) - genereret af CVRcheck.dk

DORTHE CHRISTENSEN ApS

CVR: 31577314 NORMAL

Anpartsselskab · Blandet landbrugsdrift · Vestrupvej 22, 9493 Saltum

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Blandet landbrugsdrift
Adresse
Vestrupvej 22, 9493 Saltum
Selskabskapital
125.000 DKK
Stiftet
2008-06-27 (18 år siden)
Kommune
JAMMERBUGT
Region
Region Nordjylland

Telefon: 23432871

Om DORTHE CHRISTENSEN ApS

DORTHE CHRISTENSEN ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 31577314 beliggende på Vestrupvej 22 i 9493 Saltum (JAMMERBUGT Kommune). Virksomheden opererer inden for "Blandet landbrugsdrift" (branchekode 015000). DORTHE CHRISTENSEN ApS blev stiftet den 2008-06-27 og har dermed eksisteret i over 18 år. Selskabskapitalen er registreret til 125.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for DORTHE CHRISTENSEN ApS

100
Tillids-Score
Fremragende
45
Stabilitets-Score
Moderat
65
Aktivitets-Score
God

Vurdering af DORTHE CHRISTENSEN ApS

DORTHE CHRISTENSEN ApS opnår en tillids-score på 100/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 45/100 (moderat), med en egenkapital på 240.253 kr.. Aktivitets-scoren er 65/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af DORTHE CHRISTENSEN ApS

Branchen Blandet landbrugsdrift tæller DORTHE CHRISTENSEN ApS blandt sine aktører i Saltum-området. Virksomheden blev grundlagt for 17 år siden og har opnået en etableret position. Regnskabsoplysninger for DORTHE CHRISTENSEN ApS er ikke tilgængelige i digital form. En af de primære risici for DORTHE CHRISTENSEN ApS som en del af branchen for blandet landbrugsdrift er klimaforandringer, der kan påvirke høstudbyttet og dyreholdet. Denne diversifikation er et kendetegn for branchen og afgørende for succes i et dynamisk marked. Kunderne vælger DORTHE CHRISTENSEN ApS grundet den høje kvalitet af deres landbrugsprodukter, der er et direkte resultat af en omhyggelig og diversificeret produktionspraksis.

Erhvervsmiljø i Saltum

Konkurrencesituationen i branchen er præget af en høj grad af fragmentering med mange små til mellemstore aktører, selvom der også findes større, mere industrialiserede enheder. Markedsstørrelsen er betydelig, men vækstraten er primært drevet af effektivisering, teknologisk udvikling og tilpasning til forbrugerpræferencer. Konsolidering sker løbende, men den blandede driftsform kan fungere som en barriere mod total konsolidering, da det kræver bredere kompetencer. Entry barriers er relativt høje Branchen Blandet landbrugsdrift er en integreret del af den danske økonomi. Parallelt hermed Branchen for blandet landbrugsdrift (branchekode 015000) omfatter virksomheder, der driver en kombination af forskellige landbrugsaktiviteter, hvor ingen enkelt aktivitet udgør en dominerende andel af den samlede produktion. Dette kan inkludere en blanding af planteavl (f.eks. korn, græs, rodfrugter, specialafgrøder) og animalsk produktion (f.eks. kvæg, svin, fjerkræ, får). Kernen i branchen er di

Operationelle signaler

Fraværet af registrerede medarbejdere tyder på en holdingstruktur eller freelance-operation. DORTHE CHRISTENSEN ApS er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen med status NORMAL. Tilstedeværelsen af kontaktdata peger på en tilgængelig organisation. Selskabskapitalen er registreret til ikke oplyst.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
-113.004 kr.
Egenkapital
240.253 kr.
Aktiver
5.172.560 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1014534861DORTHE CHRISTENSEN ApSVestrupvej 22, 9493, SaltumBlandet landbrugsdrift

Ofte stillede spørgsmål om DORTHE CHRISTENSEN ApS

Hvor gammel er DORTHE CHRISTENSEN ApS?
Med 17 års levetid har DORTHE CHRISTENSEN ApS opereret siden 2008-06-27.
Hvilke trends påvirker landbrugsbranchen for DORTHE CHRISTENSEN ApS i Saltum?
Nuværende trends, der påvirker virksomheder som DORTHE CHRISTENSEN ApS i Saltum, omfatter øget fokus på digitalisering (præcisionslandbrug), forbrugernes efterspørgsel efter lokale og økologiske produkter, samt skærpede krav til klima og miljøregulering.
Hvordan arbejder DORTHE CHRISTENSEN ApS i Saltum med bæredygtighed?
Bæredygtighed er et stigende fokusområde for virksomheder i branchen, herunder DORTHE CHRISTENSEN ApS i Saltum. Dette indebærer ofte optimering af ressourceforbrug, reduktion af miljøpåvirkningen, fokus på dyrevelfærd og implementering af klimavenlige produktionsmetoder.
Hvor mange ansatte har DORTHE CHRISTENSEN ApS?
Medarbejdertallet for DORTHE CHRISTENSEN ApS er uoplyst i CVR-registeret.
Hvilken branche tilhører DORTHE CHRISTENSEN ApS?
Ifølge CVR er DORTHE CHRISTENSEN ApS klassificeret under "Blandet landbrugsdrift" (015000).
Hvad laver DORTHE CHRISTENSEN ApS?
Som Anpartsselskab beskæftiger DORTHE CHRISTENSEN ApS sig med Blandet landbrugsdrift fra Saltum.
Er DORTHE CHRISTENSEN ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er DORTHE CHRISTENSEN ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Hvor holder DORTHE CHRISTENSEN ApS til?
Virksomheden er etableret i Saltum, JAMMERBUGT.
Er DORTHE CHRISTENSEN ApS aktivt?
Ja, DORTHE CHRISTENSEN ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2008.
Hvad er CVR-nummeret for DORTHE CHRISTENSEN ApS?
DORTHE CHRISTENSEN ApS har CVR-nummer 31577314 og er registreret i Saltum. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer DORTHE CHRISTENSEN ApS?
DORTHE CHRISTENSEN HOLDING ApS ejer DORTHE CHRISTENSEN ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Blandet landbrugsdrift

MSF Group ApS

CVR 39008394 · Grindsted · 245 ansatte

OLESMINDE LANDBRUG ApS

CVR 29787336 · Vrå · 49 ansatte

OVERGAARD GODS A/S

CVR 27614264 · Havndal · 40 ansatte

VALLØ STIFT

CVR 70817128 · Køge · 37 ansatte

Steensgaard Herregård ApS

CVR 42545090 · Millinge · 36 ansatte

JARNVED K/S

CVR 84249610 · Skibby · 34 ansatte

HANNE & VAGN ApS

CVR 27969437 · Bælum

A/S HOSTRUP

CVR 27931952 · Kjellerup · 2 ansatte

SKONAGER KRO ApS

CVR 27916678 · Ansager

RAVNEGÅRDEN A/S

CVR 27742785 · Odense SØ · 1 ansatte

Andre virksomheder i Saltum

Meny Saltum A/S

CVR 28283121 · Detailhandel med dagligvarer i supermarkeder og købmandsbutikker

Nordvest Invest Holding ApS

CVR 42206415 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Fårup Skovhus ApS

CVR 43339281 · Servering af mad i restauranter og caféer

EL-GÅRDEN SALTUM ApS

CVR 25850564 · El-installation

JAMBO FERIEPARK A/S

CVR 25472489 · Drift af campingpladser

Børne og Ungehjemmet Møllegården ApS

CVR 44962039 · Drift af døgninstitutioner for børn og unge

Se DORTHE CHRISTENSEN ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Saltum

Se alle i branchen Blandet landbrugsdrift

Kan du stole på DORTHE CHRISTENSEN ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med DORTHE CHRISTENSEN ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

DORTHE CHRISTENSEN ApS i kontekst

DORTHE CHRISTENSEN ApS er en etableret aktør med 18 års dokumenteret drift inden for branchen Blandet landbrugsdrift, med hjemsted i Saltum. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 31577314, stiftet i 2008. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

DORTHE CHRISTENSEN ApS opererer i branchen "Blandet landbrugsdrift", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Blandet landbrugsdrift for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Saltum, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Saltum for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for DORTHE CHRISTENSEN ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret DORTHE CHRISTENSEN ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.