Visitkort: KAJ SILKEBORG HOLDING ApS, CVR 30718372, Ikke-finansielle holdingselskaber, Silkeborg, NORMAL
Visitkort for KAJ SILKEBORG HOLDING ApS (CVR 30718372) - genereret af CVRcheck.dk

KAJ SILKEBORG HOLDING ApS

CVR: 30718372 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Sølystvej 11, 8600 Silkeborg · 1 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Sølystvej 11, 8600 Silkeborg
Ansatte
1 (mikrovirksomhed)
Selskabskapital
125.000 DKK
Stiftet
2007-07-05 (19 år siden)
Kommune
SILKEBORG
Region
Region Midtjylland

Om KAJ SILKEBORG HOLDING ApS

KAJ SILKEBORG HOLDING ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 30718372 beliggende på Sølystvej 11 i 8600 Silkeborg (SILKEBORG Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). KAJ SILKEBORG HOLDING ApS blev stiftet den 2007-07-05 og har dermed eksisteret i over 19 år. Med 1 ansatte klassificeres KAJ SILKEBORG HOLDING ApS som en mikrovirksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 125.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for KAJ SILKEBORG HOLDING ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
93
Stabilitets-Score
Fremragende
85
Aktivitets-Score
Fremragende

Vurdering af KAJ SILKEBORG HOLDING ApS

KAJ SILKEBORG HOLDING ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 93/100 (fremragende), med en egenkapital på 12.021.176 kr.. Aktivitets-scoren er 85/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af KAJ SILKEBORG HOLDING ApS

KAJ SILKEBORG HOLDING ApS er med adresse i Silkeborg og har sin primære aktivitet inden for Ikke-finansielle holdingselskaber. KAJ SILKEBORG HOLDING ApSs 18 leveår i branchen giver et fundament af erfaring. Ifølge CVR-registeret tæller KAJ SILKEBORG HOLDING ApS 1 medarbejdere. Holdingselskaber som KAJ SILKEBORG HOLDING ApS aflægger ofte regnskab på koncernniveau. Med base i Silkeborg og en historie på 18 år, har KAJ SILKEBORG HOLDING ApS etableret sig som en nøglespiller i at optimere værdien af sine datterselskaber. Ved at identificere og integrere nye, innovative virksomheder kan holdingselskabet udvide sit markedssegment og diversificere sin portefølje. Deres strategiske tilgang til investeringer og porteføljeforvaltning muliggør effektiv ressourceallokering og risikostyring, hvilket bidrager til en stærk økonomisk performance på tværs af koncernen.

Forretningsindsigt

Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden for forskellige brancher. Formålet er ofte at skabe en effektiv ejerskabsstruktur, minimere risiko, op

Erhvervsmiljø i Silkeborg

Samtidig Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden fo Det lokale erhvervsliv spænder bredt med aktiviteter i mange sektorer.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
1.142.356 kr.
Egenkapital
12.021.176 kr.
Aktiver
12.034.536 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1013457405KAJ SILKEBORG HOLDING ApSSølystvej 11, 8600, SilkeborgIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om KAJ SILKEBORG HOLDING ApS

Hvad laver KAJ SILKEBORG HOLDING ApS?
KAJ SILKEBORG HOLDING ApS har aktiviteter inden for Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120) fra sin base i Silkeborg.
Hvor gammel er KAJ SILKEBORG HOLDING ApS?
Virksomheden har eksisteret i 18 år siden den blev registreret.
Hvilke udfordringer står KAJ SILKEBORG HOLDING ApS overfor i det nuværende marked?
I det nuværende marked står KAJ SILKEBORG HOLDING ApS over for udfordringer som øgede krav til ESG-rapportering, geopolitiske usikkerheder der påvirker forsyningskæder, og et potentielt strammere reguleringsmiljø. Desuden kan det være en udfordring at tiltrække og fastholde kvalificeret arbejdskraft i de underliggende datterselskaber.
Er KAJ SILKEBORG HOLDING ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er KAJ SILKEBORG HOLDING ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Hvilken branche tilhører KAJ SILKEBORG HOLDING ApS?
Virksomheden opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber" (kode: 642120).
Hvad er formålet med KAJ SILKEBORG HOLDING ApS som et ikke-finansielt holdingselskab?
Formålet med KAJ SILKEBORG HOLDING ApS er primært at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber, typisk datterselskaber. Dette gøres for at optimere koncernens struktur, styre strategisk retning, allokere kapital effektivt og minimere risici på tværs af de operationelle enheder. Det kan også lette generationsskifte og centralisere administration.
Hvor holder KAJ SILKEBORG HOLDING ApS til?
KAJ SILKEBORG HOLDING ApS har adresse på Sølystvej 11, 8600 Silkeborg.
Er KAJ SILKEBORG HOLDING ApS aktivt?
Ja, KAJ SILKEBORG HOLDING ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2007.
Hvad er CVR-nummeret for KAJ SILKEBORG HOLDING ApS?
KAJ SILKEBORG HOLDING ApS har CVR-nummer 30718372 og er registreret i Silkeborg. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer KAJ SILKEBORG HOLDING ApS?
Duckman ApS ejer KAJ SILKEBORG HOLDING ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

G. & L. BEIJER A/S

CVR 56813616 · Ballerup

EJENDOMSSELSKABET AF 1. OKTOBER 1999 A/S

CVR 56769013 · Kolding

EBOA HOLDING ApS. ÅRHUS

CVR 56475915 · Brabrand

EOCC - EURO OVERSEAS CONSTRUCTION CORPORATION A/S

CVR 56439412 · Herning

Andre virksomheder i Silkeborg

ANPARTSSELSKABET ASX AF 28. AUGUST 2014

CVR 36076194 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Norlys a.m.b.a.

CVR 26382645 · Ikke-finansielle holdingselskaber

MICHAEL G. HOLDING ApS

CVR 30906802 · Ikke-finansielle holdingselskaber

AU2MATE INTERNATIONAL ApS

CVR 32945619 · Ikke-finansielle holdingselskaber

MBL Holding 2025 ApS

CVR 45857778 · Ikke-finansielle holdingselskaber

MBL Denmark 2020 A/S

CVR 41642068 · Ikke-finansielle holdingselskaber

HBN Invest Silkeborg ApS

CVR 45527301 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Konrad Kjærsgård & Far ApS

CVR 45526186 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Auto Arena ApS

CVR 45524930 · Detailhandel med motorkøretøjer

MPL Ejendomspartner aps

CVR 45523616 · Køb og salg af egen fast ejendom

Virksomheder i samme størrelse

Kjærs Nedbrydning ApS

CVR 45888290 · Nykøbing M · 1 ansatte

DPEngineering Aps

CVR 37506249 · Jyllinge · 1 ansatte

BiomassAuctions ApS

CVR 41225637 · Jyderup · 1 ansatte

Connor Socials ApS

CVR 45774880 · København Ø · 1 ansatte

SØREN HORUP HOLDING ApS

CVR 31745179 · Skødstrup · 1 ansatte

Aros Isolering Fyn ApS

CVR 45910253 · Odense S · 2 ansatte

Se KAJ SILKEBORG HOLDING ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Silkeborg

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på KAJ SILKEBORG HOLDING ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med KAJ SILKEBORG HOLDING ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

KAJ SILKEBORG HOLDING ApS i kontekst

KAJ SILKEBORG HOLDING ApS er en etableret aktør med 19 års dokumenteret drift inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Silkeborg. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 30718372, stiftet i 2007. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

KAJ SILKEBORG HOLDING ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Silkeborg, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Silkeborg for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for KAJ SILKEBORG HOLDING ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret KAJ SILKEBORG HOLDING ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.