Visitkort: Lykke Holding 2023 ApS, CVR 44316730, Ikke-finansielle holdingselskaber, Ry, NORMAL
Visitkort for Lykke Holding 2023 ApS (CVR 44316730) - genereret af CVRcheck.dk

Lykke Holding 2023 ApS

CVR: 44316730 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Nyvej 35, 8680 Ry

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Nyvej 35, 8680 Ry
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2023-09-21 (3 år siden)
Kommune
SKANDERBORG
Region
Region Midtjylland

Om Lykke Holding 2023 ApS

Lykke Holding 2023 ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 44316730 beliggende på Nyvej 35 i 8680 Ry (SKANDERBORG Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). Lykke Holding 2023 ApS blev stiftet den 2023-09-21 og har dermed eksisteret i over 3 år. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Lykke Holding 2023 ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
78
Stabilitets-Score
God
65
Aktivitets-Score
God

Vurdering af Lykke Holding 2023 ApS

Lykke Holding 2023 ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 78/100 (god), med en egenkapital på 17.745.917 kr.. Aktivitets-scoren er 65/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af Lykke Holding 2023 ApS

I hjertet af Ry har Lykke Holding 2023 ApS etableret sig som en virksomhed i Ikke-finansielle holdingselskaber. Lykke Holding 2023 ApSs 2-årige historie placerer virksomheden i kategorien af nyere etableringer. Holdingselskaber som Lykke Holding 2023 ApS aflægger ofte regnskab på koncernniveau. Desuden kan ændringer i skattelovgivningen medføre administrative byrder og påvirke den økonomiske optimering.

Konkurrenceposition

Den typiske virksomhed i branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' er ofte en mindre enhed med få ansatte (ofte 1-5 medarbejdere, eller endda nul, hvis det er en personligt ejet holdingstruktur). Omsætningen er typisk passiv og stammer fra udbytte, renter, lejeindtægter eller licensafgifter fra datterselskaber. Virksomhedsstrukturen er typisk en ApS eller A/S, og størrelsen af de underliggende aktiver kan variere enormt – fra mindre ejerledede virksomheder til store koncerner med betydelige aktiver. Mange fungerer som 'familieholdingselskaber' for at sikre generationsskifte og bevare familieformuen. Lykke Holding 2023 ApS udfylder rollen som en virksomhed i et konkurrencepræget marked.

Erhvervsmiljø i Ry

Branchen Ikke-finansielle holdingselskaber er en integreret del af den danske økonomi. I tillæg hertil Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden fo

Risikovurdering

Som en ung virksomhed (2 år) er der naturligt en højere risikoprofil. Den finansielle risikoprofil kan ikke vurderes uden regnskabsdata.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
1.720.311 kr.
Egenkapital
17.745.917 kr.
Aktiver
18.019.880 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1029659512Lykke Holding 2023 ApSNyvej 35, 8680, RyIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om Lykke Holding 2023 ApS

Er Lykke Holding 2023 ApS en aktiv virksomhed?
Lykke Holding 2023 ApS har CVR-status "NORMAL". Det betyder, at virksomheden er aktivt registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Hvordan bidrager Lykke Holding 2023 ApS til økonomien i Ry?
Selvom Lykke Holding 2023 ApS måske ikke selv producerer varer eller tjenester direkte, bidrager det til økonomien i Ry ved at understøtte og styrke de datterselskaber, det ejer. Disse datterselskaber skaber arbejdspladser, betaler skat og bidrager til lokal handel og innovation. Holdingselskabet sikrer en stabil ramme for deres vækst og udvikling.
Hvad er formålet med Lykke Holding 2023 ApS som et ikke-finansielt holdingselskab?
Formålet med Lykke Holding 2023 ApS er primært at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber, typisk datterselskaber. Dette gøres for at optimere koncernens struktur, styre strategisk retning, allokere kapital effektivt og minimere risici på tværs af de operationelle enheder. Det kan også lette generationsskifte og centralisere administration.
Hvor mange ansatte har Lykke Holding 2023 ApS?
Medarbejdertallet for Lykke Holding 2023 ApS er uoplyst i CVR-registeret.
Hvor holder Lykke Holding 2023 ApS til?
Virksomheden er med adresse i Ry, SKANDERBORG.
Hvad laver Lykke Holding 2023 ApS?
Lykke Holding 2023 ApS er aktiv inden for Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120) fra sin base i Ry.
Hvad er Lykke Holding 2023 ApSs seneste regnskab?
Lykke Holding 2023 ApS har ikke offentliggjort digitale regnskaber.
Er Lykke Holding 2023 ApS aktivt?
Ja, Lykke Holding 2023 ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2023.
Hvad er CVR-nummeret for Lykke Holding 2023 ApS?
Lykke Holding 2023 ApS har CVR-nummer 44316730 og er registreret i Ry. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Lykke Holding 2023 ApS?
Freddy Lykke Nielsen ejer Lykke Holding 2023 ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

Buus Legacy ApS

CVR 46516567 · Frederiksberg

Deliu Invest ApS

CVR 46516443 · Helsingør

K. Bakkensen Holding ApS

CVR 46516222 · Kolding

Haugaard HoldCo ApS

CVR 46516052 · København Ø

Andre virksomheder i Ry

AE Partner Holding A/S

CVR 37459534 · Ikke-finansielle holdingselskaber

BRUGSFORENINGEN 'TRYG'

CVR 37904228 · Detailhandel med dagligvarer i supermarkeder og købmandsbutikker

Ry Nordmann 3 ApS

CVR 39490242 · Engroshandel med blomster og planter

VPK Fond II K/S

CVR 40482776 · Investering for egen regning

INOX STÅL HANDELSSELSKAB A/S

CVR 87633411 · Engroshandel med metaller og metalmalme

KNUDHULE BADEHOTEL ApS

CVR 32318738 · Servering af mad i restauranter og caféer

RIMFORS HOLDING ApS

CVR 27164439 · Ikke-finansielle holdingselskaber

SELMER HOLDING ApS

CVR 27162355 · Ikke-finansielle holdingselskaber

KIM BUNDGAARD HOLDING ApS

CVR 26941342 · Anden finansiel formidling i.a.n.

DALEGAARD HOLDING ApS

CVR 26875471 · Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning

Se Lykke Holding 2023 ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Ry

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på Lykke Holding 2023 ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Lykke Holding 2023 ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Lykke Holding 2023 ApS i kontekst

Lykke Holding 2023 ApS er en aktiv virksomhed med 3 års markedshistorik inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Ry. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 44316730, stiftet i 2023. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Lykke Holding 2023 ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Ry, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Ry for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Lykke Holding 2023 ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Lykke Holding 2023 ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.