Visitkort: TF-TECHNOLOGIES A/S, CVR 87713210, Engroshandel med maskiner til minedrift og bygge- og anlægsaktiviteter, Fredensborg, NORMAL
Visitkort for TF-TECHNOLOGIES A/S (CVR 87713210) - genereret af CVRcheck.dk

TF-TECHNOLOGIES A/S

CVR: 87713210 NORMAL

Aktieselskab · Engroshandel med maskiner til minedrift og bygge- og anlægsaktiviteter · Kratbjerg 214, 3480 Fredensborg · 30 ansatte

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Aktieselskab
Branche
Engroshandel med maskiner til minedrift og bygge- og anlægsaktiviteter
Adresse
Kratbjerg 214, 3480 Fredensborg
Ansatte
30 (lille virksomhed)
Selskabskapital
1.050.000 DKK
Stiftet
1978-11-09 (48 år siden)
Kommune
FREDENSBORG
Region
Region Hovedstaden

Om TF-TECHNOLOGIES A/S

TF-TECHNOLOGIES A/S er en aktieselskab med CVR-nummer 87713210 beliggende på Kratbjerg 214 i 3480 Fredensborg (FREDENSBORG Kommune). Virksomheden opererer inden for "Engroshandel med maskiner til minedrift og bygge- og anlægsaktiviteter" (branchekode 466300). TF-TECHNOLOGIES A/S blev stiftet den 1978-11-09 og har dermed eksisteret i over 48 år. Med 30 ansatte klassificeres TF-TECHNOLOGIES A/S som en lille virksomhed efter EU's definition. Selskabskapitalen er registreret til 1.050.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for TF-TECHNOLOGIES A/S

85
Tillids-Score
Fremragende
80
Stabilitets-Score
Fremragende
85
Aktivitets-Score
Fremragende

Vurdering af TF-TECHNOLOGIES A/S

TF-TECHNOLOGIES A/S opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 80/100 (fremragende), med en egenkapital på 19.964.567 kr.. Aktivitets-scoren er 85/100, hvilket afspejler en aktiv og opdateret virksomhed.

Dybdegående analyse af TF-TECHNOLOGIES A/S

Som en mindre virksomhed i Fredensborg spiller en rolle i TF-TECHNOLOGIES A/S den danske Engroshandel med maskiner til minedrift og bygge- og anlægsaktiviteter-sektor. Siden stiftelsen for 47 år siden har virksomheden navigeret adskillige konjunkturcyklusser. Virksomheden råder over 29 medarbejdere i segmentet ANTAL_20_49. Der foreligger ingen digitale regnskabsdata for virksomheden. Den danske bygge- og anlægssektor er i konstant udvikling, og TF-TECHNOLOGIES A/S i Fredensborg står klar til at imødekomme de skiftende behov. Dette er en nøglefaktor i virksomhedens fortsatte succes og omsætning på ikke offentliggjort. Virksomhedens størrelse med 29 medarbejdere og ikke offentliggjort i omsætning giver et solidt fundament for denne strategiske satsning.

Forretningsindsigt

Som supplement De typiske kunder i denne branche er primært B2B-segmentet. Dette inkluderer entreprenørvirksomheder af alle størrelser, fra små enkeltmandsfirmaer til store landsdækkende entreprenørkoncerner, der udfører bygge- og anlægsprojekter. Derudover er kommuner, forsyningsselskaber, nedrivningsfirmaer, gen En typisk virksomhed i denne branche opererer med en relativt flad organisationsstruktur, men med tydelige specialistfunktioner. Salgsafdelingen, ofte med tekniske sælgere, er central, suppleret af en stærk serviceafdeling med uddannede mekanikere og teknikere. Administration, lager og reservedelsaf I tillæg hertil Virksomheder i branchen tilbyder et bredt spektrum af produkter og ydelser. Produktsortimentet omfatter typisk et omfattende udvalg af entreprenørmaskiner såsom gravemaskiner (mini, midi, store), gummigeder, dumpere, dozere, valser, rendegravere, teleskoplæssere, kompaktlæssere og specialudstyr til Engroshandelen med maskiner til minedrift og bygge- og anlægsaktiviteter udgør en vital, men ofte usynlig, del af den danske infrastruktur. Kernen i denne branche er import, salg og distribution af tunge maskiner og udstyr, der er essentielle for alt fra vejbyggeri og kloakarbejde til havneudvidelser og boligbyggeri. Virksomhederne agerer som bindeled mellem internationale maskinproducenter og de danske entreprenører, kommuner og udlejningsfirmaer. Værdikæden starter typisk med indkøb af maskine

Risikovurdering

Med 47 års levetid har virksomheden illustrerer evnen til at overleve i markedet. Uden tilgængelige regnskabsdata er det vanskeligt at vurdere den finansielle sundhed.

Seneste regnskab (2025)

Omsætning
-
Resultat
-2.646.038 kr.
Egenkapital
19.964.567 kr.
Aktiver
30.474.405 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1002777260TF-TECHNOLOGIES A/SKratbjerg 214, 3480, FredensborgEngroshandel med maskiner til minedrift og bygge- og anlægsaktiviteter

Ofte stillede spørgsmål om TF-TECHNOLOGIES A/S

Hvor gammel er TF-TECHNOLOGIES A/S?
Virksomheden har eksisteret i 47 år siden den blev registreret.
Hvad er TF-TECHNOLOGIES A/Ss CVR-nummer?
TF-TECHNOLOGIES A/Ss CVR-nummer er 87713210. Virksomheden er registreret som Aktieselskab.
Hvad laver TF-TECHNOLOGIES A/S?
TF-TECHNOLOGIES A/S virker inden for Engroshandel med maskiner til minedrift og bygge- og anlægsaktiviteter (branchekode 466300) fra sin base i Fredensborg.
Hvilken type kunder servicerer TF-TECHNOLOGIES A/S i Fredensborg primært?
TF-TECHNOLOGIES A/S i Fredensborg servicerer primært professionelle kunder inden for bygge- og anlægssektoren. Dette inkluderer entreprenørvirksomheder, kommuner, forsyningsselskaber, nedrivningsfirmaer og udlejningsfirmaer, der har behov for pålidelige og effektive maskiner til deres projekter.
Hvor holder TF-TECHNOLOGIES A/S til?
Virksomheden er med domicil i Fredensborg, FREDENSBORG.
Hvad er TF-TECHNOLOGIES A/Ss seneste regnskab?
Der er ikke offentligt tilgængelige digitale regnskabsdata for TF-TECHNOLOGIES A/S.
Hvordan sikrer TF-TECHNOLOGIES A/S i Fredensborg kvaliteten af de leverede maskiner?
TF-TECHNOLOGIES A/S i Fredensborg sikrer kvaliteten gennem nøje udvælgelse af anerkendte internationale producenter, grundig inspektion ved modtagelse og en omfattende klargøringsproces. Derudover tilbydes serviceaftaler og teknisk support, der garanterer maskinernes optimale funktion og lang levetid.
Hvilken branche tilhører TF-TECHNOLOGIES A/S?
Virksomheden opererer i branchen "Engroshandel med maskiner til minedrift og bygge- og anlægsaktiviteter" (kode: 466300).
Er TF-TECHNOLOGIES A/S aktivt?
Ja, TF-TECHNOLOGIES A/S er en aktiv aktieselskab registreret hos CVR siden 1978.
Hvad er CVR-nummeret for TF-TECHNOLOGIES A/S?
TF-TECHNOLOGIES A/S har CVR-nummer 87713210 og er registreret i Fredensborg. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer TF-TECHNOLOGIES A/S?
Ejerstrukturen for TF-TECHNOLOGIES A/S er ikke offentligt tilgængelig. Se ledelse og roller under fanen Roller.

Lignende virksomheder inden for Engroshandel med maskiner til minedrift og bygge- og anlægsaktiviteter

SCANTRUCK A/S

CVR 12485409 · Skive · 177 ansatte

VOLVO ENTREPRENØRMASKINER A/S

CVR 20001488 · Fredericia · 112 ansatte

TECHTRONIC INDUSTRIES NORDIC ApS

CVR 27976255 · Hvidovre · 82 ansatte

A/S HYDREMA DANMARK

CVR 13897646 · Støvring · 71 ansatte

H.P. Semler Machinery A/S

CVR 59548115 · Bjæverskov · 63 ansatte

ERENFRED PEDERSEN A/S

CVR 16731803 · Aalborg · 52 ansatte

Andre virksomheder i Fredensborg

ASIAN IMPORT ApS

CVR 14531688 · Engroshandel med beklædning

Juul Foods ApS

CVR 44675749 · Servering af mad i restauranter og caféer

Serviceerhverv ApS

CVR 38311182 · Almindelig rengøring i bygninger

FREDENSBORG FORSYNING A/S

CVR 32265766 · Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter

FREDENSBORG FORSYNING HOLDING A/S

CVR 32761755 · Ikke-finansielle holdingselskaber

SCANLUX PACKAGING A/S

CVR 71051218 · Engroshandel med andre råvarer og halvfabrikata

NML Holding 2023 ApS

CVR 43951785 · Ikke-finansielle holdingselskaber

Life Media ApS

CVR 43907913 · Udgivelse af ugeblade og magasiner

Life Memories ApS

CVR 43899899 · Anden udgivelse af software

Lumina Learning Danmark ApS

CVR 43878719 · Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning

Virksomheder i samme størrelse

DK ROOF A/S

CVR 37926434 · Aulum · 41 ansatte

SS Import & Eksport ApS

CVR 41514469 · Birkerød · 19 ansatte

AQUAGAIN - FOLDING SMED A/S

CVR 54249616 · Brørup · 52 ansatte

KJÆRSGAARD AUTO. AALBORG A/S

CVR 65782928 · Aalborg · 53 ansatte

BRYGGENS SPISEHUS ApS

CVR 28314124 · København S · 42 ansatte

Mester Jacob Hadsten ApS

CVR 45716198 · Hadsten · 29 ansatte

Se TF-TECHNOLOGIES A/S på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Fredensborg

Se alle i branchen Engroshandel med maskiner til minedrift og bygge- og anlægsaktiviteter

Kan du stole på TF-TECHNOLOGIES A/S?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med TF-TECHNOLOGIES A/S?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

TF-TECHNOLOGIES A/S i kontekst

TF-TECHNOLOGIES A/S er en etableret aktør med 48 års dokumenteret drift inden for branchen Engroshandel med maskiner til minedrift og bygge- og anlægsaktiviteter, med hjemsted i Fredensborg. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 87713210, stiftet i 1978. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

TF-TECHNOLOGIES A/S opererer i branchen "Engroshandel med maskiner til minedrift og bygge- og anlægsaktiviteter", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Engroshandel med maskiner til minedrift og bygge- og anlægsaktiviteter for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Fredensborg, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Fredensborg for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for TF-TECHNOLOGIES A/S reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret TF-TECHNOLOGIES A/S på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.