Visitkort: Witt Holding ApS, CVR 43370952, Ikke-finansielle holdingselskaber, Kolding, NORMAL
Visitkort for Witt Holding ApS (CVR 43370952) - genereret af CVRcheck.dk

Witt Holding ApS

CVR: 43370952 NORMAL

Anpartsselskab · Ikke-finansielle holdingselskaber · Søndergade 27, 6000 Kolding

Virksomhedsoplysninger

Virksomhedsform
Anpartsselskab
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Adresse
Søndergade 27, 6000 Kolding
Selskabskapital
40.000 DKK
Stiftet
2022-07-04 (4 år siden)
Kommune
KOLDING
Region
Region Syddanmark

Om Witt Holding ApS

Witt Holding ApS er en anpartsselskab med CVR-nummer 43370952 beliggende på Søndergade 27 i 6000 Kolding (KOLDING Kommune). Virksomheden opererer inden for "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). Witt Holding ApS blev stiftet den 2022-07-04 og har dermed eksisteret i over 4 år. Selskabskapitalen er registreret til 40.000 DKK. Virksomheden har 1 produktionsenhed registreret.

Scoreoverblik for Witt Holding ApS

85
Tillids-Score
Fremragende
38
Stabilitets-Score
Svag
55
Aktivitets-Score
Moderat

Vurdering af Witt Holding ApS

Witt Holding ApS opnår en tillids-score på 85/100, hvilket indikerer fremragende troværdighed baseret på registreringsdata, kontaktoplysninger og regnskabshistorik. Stabilitets-scoren er 38/100 (svag), med en egenkapital på 30.000 kr.. Aktivitets-scoren er 55/100, hvilket afspejler begrænset aktivitetsniveau i offentlige registre.

Dybdegående analyse af Witt Holding ApS

Den Kolding-baserede virksomhed Witt Holding ApS er klassificeret inden for Ikke-finansielle holdingselskaber. Witt Holding ApSs 3-årige historie placerer virksomheden i kategorien af nyere etableringer. Virksomheden har ikke offentliggjort digitale regnskaber. Ved at identificere og integrere nye, innovative virksomheder kan holdingselskabet udvide sit markedssegment og diversificere sin portefølje. Med 3 års erfaring i porteføljeforvaltning, fokuserer dette holdingselskab på at optimere værdiskabelsen for sine datterselskaber og bidrage til den lokale økonomi.

Konkurrenceposition

Den typiske virksomhed i branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' er ofte en mindre enhed med få ansatte (ofte 1-5 medarbejdere, eller endda nul, hvis det er en personligt ejet holdingstruktur). Omsætningen er typisk passiv og stammer fra udbytte, renter, lejeindtægter eller licensafgifter fra datterselskaber. Virksomhedsstrukturen er typisk en ApS eller A/S, og størrelsen af de underliggende aktiver kan variere enormt – fra mindre ejerledede virksomheder til store koncerner med betydelige aktiver. Mange fungerer som 'familieholdingselskaber' for at sikre generationsskifte og bevare familieformuen. Witt Holding ApS udfylder rollen som en virksomhed i et konkurrencepræget marked.

Erhvervsmiljø i Kolding

Branchen Ikke-finansielle holdingselskaber er en integreret del af den danske økonomi. I samme kontekst Branchen 'Ikke-finansielle holdingselskaber' (branchekode 64.20.20, tidligere 642120) omfatter en bred vifte af virksomheder, hvis primære formål er at eje og forvalte aktier eller anparter i andre selskaber uden selv at producere varer eller levere tjenesteydelser. Disse holdingselskaber fungerer typisk som moderselskaber for en koncernstruktur, hvor de ejer datterselskaber, der opererer inden fo

Risikovurdering

Med kun 3 år på bagen er Witt Holding ApS stadig i en tidlig og sårbar fase. Uden tilgængelige regnskabsdata er det vanskeligt at vurdere den finansielle sundhed.

Seneste regnskab (2024)

Omsætning
0 kr.
Resultat
-5.000 kr.
Egenkapital
30.000 kr.
Aktiver
261.322 kr.

Se alle regnskaber →

Ledelse

Se alle roller →

Produktionsenheder (1)

P-nummerNavnAdresseBranche
1028388590Witt Holding ApSSøndergade 27, 6000, KoldingIkke-finansielle holdingselskaber

Ofte stillede spørgsmål om Witt Holding ApS

Hvilken branche tilhører Witt Holding ApS?
Ifølge CVR er Witt Holding ApS klassificeret under "Ikke-finansielle holdingselskaber" (642120).
Hvordan bidrager Witt Holding ApS til økonomien i Kolding?
Selvom Witt Holding ApS måske ikke selv producerer varer eller tjenester direkte, bidrager det til økonomien i Kolding ved at understøtte og styrke de datterselskaber, det ejer. Disse datterselskaber skaber arbejdspladser, betaler skat og bidrager til lokal handel og innovation. Holdingselskabet sikrer en stabil ramme for deres vækst og udvikling.
Hvad er Witt Holding ApSs CVR-nummer?
CVR-nummeret for Witt Holding ApS er 43370952, registreret hos Erhvervsstyrelsen.
Er Witt Holding ApS en aktiv virksomhed?
Ifølge Erhvervsstyrelsen er Witt Holding ApSs status "NORMAL", hvilket bekræfter aktiv drift.
Hvor gammel er Witt Holding ApS?
Virksomheden har eksisteret i 3 år siden den blev stiftet.
Hvad laver Witt Holding ApS?
Witt Holding ApS er engageret inden for Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120) fra sin base i Kolding.
Hvor holder Witt Holding ApS til?
Witt Holding ApS har sit domicil i Kolding, med adressen Søndergade 27.
Hvilke typer virksomheder ejer Witt Holding ApS typisk?
Som et ikke-finansielt holdingselskab ejer Witt Holding ApS typisk en række operationelle virksomheder inden for forskellige brancher. Dette kan omfatte alt fra produktionsvirksomheder og detailkæder til teknologivirksomheder og serviceudbydere. Porteføljen afhænger af Witt Holding ApSs strategiske fokus og investeringsprofil.
Er Witt Holding ApS aktivt?
Ja, Witt Holding ApS er en aktiv anpartsselskab registreret hos CVR siden 2022.
Hvad er CVR-nummeret for Witt Holding ApS?
Witt Holding ApS har CVR-nummer 43370952 og er registreret i Kolding. Se alle oplysninger på CVRcheck.dk.
Hvem ejer Witt Holding ApS?
Henrik Witt Sørensen ejer Witt Holding ApS. Se den fulde ejerstruktur og roller på CVRcheck.dk.

Lignende virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber

FB Installationer Holding ApS

CVR 37841595 · Viborg · 409000 ansatte

ISS GLOBAL A/S

CVR 21408395 · Søborg · 352540 ansatte

Knud Henrik Hansen ApS

CVR 37492442 · Vorbasse · 174000 ansatte

Maersk South America A/S

CVR 44066068 · København K · 105909 ansatte

MAERSK GSC HOLDING A/S

CVR 26643015 · København K · 104890 ansatte

DAMCO A/S

CVR 30494350 · København K · 104890 ansatte

Koldstrøm Holding ApS

CVR 46351665 · København S

Nøhr Bertelsen Holding ApS

CVR 46351630 · København V

Brønnum Johansen Holding ApS

CVR 46351622 · Roskilde

Lahole ApS

CVR 46351606 · København Ø

Andre virksomheder i Kolding

Merlin DK Bidco ApS

CVR 43276301 · Ikke-finansielle holdingselskaber

NCI 2018 A/S

CVR 39676850 · Ikke-finansielle holdingselskaber

DANSKE KONCEPT RESTAURANTER A/S

CVR 30241509 · Servering af mad i restauranter og caféer

ALFA LAVAL KOLDING A/S

CVR 30938011 · Fremstilling af andre haner og ventiler

SMURFIT WESTROCK DANMARK A/S

CVR 81876614 · Fremstilling af bølgepap, pap og emballage af papir og pap

Blue Phoenix Denmark IBA Sustain A/S

CVR 12994907 · Indsamling af ikke-farligt affald

Taxikørsel 333 ApS

CVR 43914731 · Passagertransport på bestilling i køretøj med chauffør

Eva Friis ApS

CVR 43914545 · Levering af kombinerede hjælpetjenester i forbindelse med drift af fast ejendom

MG Park Koege ApS

CVR 43914340 · Køb og salg af egen fast ejendom

MIT ULD ApS

CVR 43907484 · Engroshandel med beklædning

Se Witt Holding ApS på Virk.dk (officiel CVR-database)

Se alle virksomheder i Kolding

Se alle i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber

Kan du stole på Witt Holding ApS?

Før du indgår aftale, bør du:

Skal du handle med Witt Holding ApS?

Firmaet ser seriøst ud. Læs vores guides til at være helt sikker:

Kædeansvar: Kan du hænge på leverandørs skat? Sådan tjekker du et firma før du handler Når din leverandør går konkurs

Tjek flere firmaer →

Witt Holding ApS i kontekst

Witt Holding ApS er en aktiv virksomhed med 4 års markedshistorik inden for branchen Ikke-finansielle holdingselskaber, med hjemsted i Kolding. Virksomheden er registreret hos Erhvervsstyrelsen under CVR-nummer 43370952, stiftet i 2022. Alle data på denne side er hentet direkte fra officielle myndighedskilder: CVR-registret, SKAT, Erhvervsstyrelsens regnskabsdatabase samt EU-kommissionens VIES-database for momsverifikation.

Om branchen

Witt Holding ApS opererer i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", som er en klassificering fra Danmarks Statistiks DB07-system (svarende til EU's NACE Rev. 2). Branchekoden bestemmer hvilke statistiske kategorier virksomheden indgår i, og bruges af SKAT, Danmarks Statistik og kreditvurderingsbureauer til at sammenligne nøgletal på tværs af sammenlignelige virksomheder. Se alle virksomheder i branchen Ikke-finansielle holdingselskaber for at sammenligne størrelse, alder og finansielle nøgletal med konkurrenterne.

Geografisk placering

Virksomheden er registreret i Kolding, hvilket har betydning for skattemæssig hjemstedskommune, kommunal erhvervsservice samt geografisk markedsdækning. Se andre virksomheder i Kolding for at få overblik over det lokale erhvervsliv.

Hvorfor lave CVR-opslag før samhandel?

Et CVR-opslag er en grundlæggende due diligence-handling som beskytter dig mod tre konkrete risici: kædeansvar (du kan hæfte for leverandørens manglende moms eller A-skat), konkursrisiko (du kan miste forudbetaling og varer hvis leverandøren går konkurs midt i en aftale), og momssvindel (du mister momsfradragsretten hvis leverandøren ikke afregner korrekt). Ved at gennemgå seneste regnskab, ejerforhold og momsstatus for Witt Holding ApS reducerer du væsentligt risikoen for at indgå en aftale på et fejlagtigt grundlag.

Hvad er forskellen på CVR-opslag og kreditvurdering?

Et CVR-opslag viser de faktuelle registrerede oplysninger: navn, adresse, branche, status og senest indberettede regnskab. En kreditvurdering er en sandsynlighedsberegning baseret på de samme data plus eksterne signaler, og udtrykker hvor sandsynligt det er at virksomheden vil overleve de næste 12 måneder. CVRcheck giver dig begge dele samlet på ét sted: rådata fra Erhvervsstyrelsen og en automatisk udregnet Tillids-, Stabilitets- og Aktivitets-score, så du kan træffe en informeret beslutning uden at skulle betale for en separat erhvervsoplysningsrapport.

Dokumentation for SKAT og revision

Hvis SKAT senere undersøger din leverandørkæde, har du brug for at kunne dokumentere at du gjorde det rimelige tjek af modparten på handelstidspunktet. Du kan hente et signeret Samhandelsbevis eller Kontrolbevis fra CVRcheck der dokumenterer at du har verificeret Witt Holding ApS på den dato hvor samhandlen fandt sted. Beviset er anerkendt som dokumentation i revision, retssager og inspektioner fra SKAT, Arbejdstilsynet og Hvidvasksekretariatet.